WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.01.2021Największa porodówka na Podbeskidziu nie przestraszyła się koronawirusa. I ma wynik

Ponad 2 tys. dzieci przyszło na świat w naznaczonym epidemią 2020 roku, na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. 24 rodzące pacjentki miały dodatni wynik testu na SARS -CoV-2. W szpitalu rodziły kobiety zakażone SARS -CoV-2, odsyłane z tego powodu z innych placówek. 

- Od początku pandemii działania całego zespołu położniczego sprowadzały się do stworzenia jak najbardziej bezpiecznych warunków pobytu dla rodzących kobiet – mówi rzecznik prasowy Szpitala, Anna Szafrańska:

Plik dźwiękowy: porod.mp3

- Tak jak w całym szpitalu, wyznaczyliśmy strefy czerwoną, pomarańczową i zieloną, aby odizolować pacjentki z dodatnim wynikiem na Covid-19 lub takie, które były podejrzane o zakażenie koronawirusem. Było to niezwykle trudne, gdyż dotyczyło pacjentek rodzących oraz kobiet w okresie połogu. Wszystko działo się w czasie, gdy nasz oddział był przepełniony – mówi Barbara Sadlik, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Położna podkreśliła, że sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy dyrekcja szpitala udostępniła na terenie placówki dodatkowe pomieszczenia dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. 

– Mogliśmy utworzyć tam filię naszego oddziału, przeznaczoną tylko dla pacjentek zakażonych. Dzięki temu na głównym oddziale przebywają wyłącznie pacjentki zdrowe, a w filii hospitalizowane są zakażone SARS –CoV-2 kobiety ciężarne oraz takie, które mają problemy ginekologiczne. Opiekę nad nimi sprawuje zmieniający się co kilka godzin personel, maksymalnie zabezpieczony w środki ochrony osobistej – podkreśliła B. Sadlik. 

 

Źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej