WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN GODZIK-Wakacyjne FEST GRANIE

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.01.2021Na gliwickiej kardiologii ruszają zabiegi ablacji

Ablacja jest małoinwazyjnym zabiegiem kardiologicznym, którego celem jest zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca odpowiedzialnego za powstawanie arytmii. Daje szansę na pełne wyleczenie w przypadku pacjentów zmagających się z migotaniem przedsionków, a także innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Tacy chorzy odczuwają np. duszności, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, może też dochodzić do zasłabnięć i omdleń towarzyszących napadom arytmii.

Nie ma wątpliwości, że pacjentów z zaburzeniami rytmu serca przybywa. Chorują zarówno seniorzy, jak i ludzie młodzi,aktywni.

– Szacuje się, że w Polsce problem ten może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby po 65. roku życia. Dodatkowo, tacy pacjenci nie powinni długo czekać na zabieg finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż migotanie przedsionków może mieć charakter postępujący i stanowić zagrożenie – tłumaczy dr n. med. Tadeusz Zębik, ordynator kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Stąd na listę zabiegów kardiologicznych wykonywanych w placówce wpisana została właśnie ablacja. – To krok milowy i na pewno bardzo ważne udogodnienie dla chorych – dodaje specjalista.


Jedną z pierwszych osób poddanych zabiegowi w gliwickim szpitalu był pan Joachim, który przez cały czas trwania medycznej procedury... rozmawiał z zespołem operacyjnym.

– Stosujemy znieczulenie miejscowe, jesteśmy w kontakcie z chorym, tłumaczymy, co w danym momencie robimy, pytamy, czy coś odczuwa, podajemy środki przeciwbólowe. Pozwala to maksymalnie bezpiecznie wykonać zabieg – podsumowuje dr Zębik.


W styczniu i w lutym  w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze planują przeprowadzenie kilkunastu ablacji.


źródło,fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach