WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.06.2021Miasto Gliwice przekazało działki dla Policji

Główna siedziba gliwickiej Policji zmieni lokalizację. Nowa komenda stanie w Ligocie Zabrskiej. Nową lokalizację zyska też V komisariat w Sośnicy. Działki pod obie inwestycje przekazało miasto.
 
Obecna siedziba Komendy Miejskiej przy ul. Powstańców Warszawy jest w złym stanie i nie spełni , dlatego konieczna będzie budowa nowego obiektu. Stanie on na działce o powierzchni ponad 28,5 tys. m2, u zbiegu ulic Górnej i św. Jacka w Ligocie Zabrskiej. To dobra wiadomość dla funkcjonariuszy, ale też petentów. Nowa siedziba będzie nowoczesna i funkcjonalna, 3 km od centrum miasta, w pobliżu przystanków autobusowych i zjazdów na DTŚ i autostradę A1.
Nową siedzibę zyskają też policjanci z Sośnicy. V komisariat policji z ul. Wawelskiej zostanie przeniesiony na ul. Wielicką, gdzie na działce o powierzchni ponad 3 tys. m2 stanie nowy budynek.
Akty notarialne przekazania działek o łącznej wartości ponad 4,5 mln zł podpisali 17 czerwca: Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za gospodarowanie miejskimi nieruchomościami oraz insp. Marek Nowakowski, Komendant Miejski Policji w Gliwicach.
W zamian za nieodpłatne przekazanie działek na rzecz Policji, Miasto Gliwice stanie się właścicielem atrakcyjnych działek Skarbu Państwa położonych przy ul. Błonie, na których znajduje się część giełdy samochodowej.
– Miasto od lat współpracuje z Policją wspierając działania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców. W 2016 r. – również na działce przekazanej przez miasto – stanął nowoczesny komisariat przy ul. Pszczyńskiej. Z miejskiego budżetu finansowane są też dodatkowe patrole i doposażenie. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczymy około 600 tys. zł – mówi Aleksandra Wysocka.
 
Kiedy policjanci wprowadzą się do nowych budynków? Najpóźniej w 2028 r. Kolejnym krokiem do realizacji obu inwestycji będzie zlecenie przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach wykonanie projektu i wizualizacji nowych siedzib policji. Wówczas określony zostanie przybliżony koszt budowy i sporządzony Program Inwestycyjny, który zostanie przedłożony Komendzie Głównej Policji. Dopiero wówczas możliwe będzie zlecenie w drodze przetargu sporządzenie projektu budowlanego oraz wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Budowa nowej siedziby KMP i KP V w Gliwicach może rozpocząć się dopiero po przeprowadzeniu wszystkich wymaganych procedur.
 
 
 
Fot. D.Nita-Garbiec/UM Gliwice
źródło:www.gliwice.eu