WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.09.2021Lektor wszechczasów. Nie żyje Tomasz Knapik

Są lektorzy znani, których kojarzy wielu, ale ten głos znali i kochali chyba wszyscy. Dziś rano w Warszawie, zmarł Tomasz Knapik.

 - Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. Odszedł we śnie, nad ranem. Dołączył do mojej Mamy. – napisał dziś na Facebooku jego syn, dziennikarz Maciej Knapik.

Tomasz Knapik, lektor wszechczasów - jak mówi o nim wielu - zaczynał swoją karierę jeszcze przed maturą, w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia w Warszawie.  

Plik dźwiękowy: knap1.mp3

- wspominał swoim studentom promotor prawie 200 prac dyplomowych na warszawskiej politechnice Po RH przyszła praca w Polskim Radiu (głównie w Trójce) i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP, czytał filmy zagraniczne na żywo, na stanowisku lektorskim. Jego głos słyszeliśmy w największych filmowych hitach: Gwiezdne Wojny, Powrót do przyszłości, Nagi instynkt, Szczęki, Terminator… Pytany przez fanów Tomasz Knapik sam nie do potrafił do końca policzyć wszystkich filmowych produkcji, do których podkładał głos. W 2008 r. nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach stołecznego ZTM (zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy), emitowane w autobusach i tramwajach. W ostatnich latach, jego głos słychać było również w telewizyjnych programach motoryzacyjnych.

Teraz, pozostały nam nagrania w archiwach i żal, że już więcej tak się do nas nie odezwie:

Plik dźwiękowy: knap2(1).mp3

 

Źródło: wikipedia.org; "Potęga głosu" | Tomasz Knapik | TEDxLublin / CC BY – NC – ND 4.0 International; Maciej Knapik/Fb