WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

12.07.2021Kozy wydały własne karty do gry w taroki. Kto dziś jeszcze potrafi w nie grać?

Gmina Kozy może pochwalić się wydaniem wyjątkowej talii kart do taroka, promującej zarówno materialne, jak i niematerialne dziedzictwo kulturowe miejscowości.

Taroki to gra karciana, w którą gra się w grupach 4 osobowych. Gracze posługują się 32 standardowymi kartami, zwanymi „barwami” oraz 22 kartami zwanymi „tarokami”. Gra powstała w XV wieku we Włoszech, następnie została spopularyzowana w Austrii i Niemczech. W Polsce szczególnie popularna była w Galicji, za sprawą żołnierzy armii austro-węgierskiej. Z czasem rozpowszechniła się wśród mieszkańców okolicznych terenów. Jej zasady, charakteryzujące się dość wysokim poziomem skomplikowania, przekazywane są przez kolejne pokolenia graczy. Gra jest szczególnie popularna w miejscowościach znajdujących się na terenie Ziemi Bielskiej – w Kozach, Hecznarowicach czy Zabrzegu.

Dzięki wsparciu finansowemu, uzyskanemu z dotacji stowarzyszenia Ziemia Bielska, możliwe było stworzenie wyjątkowej talii kart. Na 21 tarokach znajdują się archiwalne i aktualne zdjęcia najważniejszych atrakcji turystycznych Kóz. Wśród nich są m.in. Pałac Czeczów, Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza, kapliczka „Pod panienką”, kamieniołom czy willa Grabowskich. Wszystkie karty zostały opisane – dawne i obecne przeznaczenie budynków można znaleźć na osobnej karcie dołączonej do talii. Na ostatnim XXII taroku, czyli skieżu, znajduje się koza z herbem Gminy. Wizerunki znajdujące się na skieżu, królu, damie i walecie zostały ręcznie narysowane przez Dorotę Trojanowską. Dama serce i walet serce ubrani są w stroje w jakich obecnie występuje Zespół Pieśni i Tańca „Kozianie”.

Wyjątkową talię kart można otrzymać od członków Klubu Taroczkarzy w Kozach. Stowarzyszenie organizuje regularne rozgrywki, w tym także międzynarodowe turnieje. Od kilku lat organizowana jest szkółka tarokowa, w której każdy może nauczyć się zasad pod okiem bardziej zaawansowanych graczy.

 

 

Źródło: Powiat Bielski; foto: wikipedia.org