WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.02.2021Kolejny milion zł od Gliwic dla Hospicjum

1 000 000 zł dotacji z gliwickiego budżetu otrzyma Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum na rozbudowę Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Na ten cel miasto od 2018 r. przeznaczyło niemal 3 mln zł.

Gliwice od lat wspomagają Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Dzięki dotacjom z miejskiego budżetu zakupiono m.in. samochody i specjalistyczny sprzęt. W 2018 r. środki z miejskiej kasy umożliwiły rozpoczęcie rozbudowy placówki przy ul. Daszyńskiego. Dzięki zbiórkom publicznym, sponsorom oraz wsparciu miasta i ludzi dobrych serc placówka będzie spełniać wymogi stawiane nowoczesnym oddziałom opieki paliatywnej. Koszt rozbudowy to niemal 9,5 mln zł.


– Z powodu pandemii rok 2020 był dla wszystkich bardzo trudny, dla Hospicjum również, ale nie zatrzymał naszej rozbudowy. W grudniu zakończyliśmy kolejny etap, który obejmował prace konstrukcyjno-budowlane. Pomimo trwającej rozbudowy i różnych trudności z tym związanych Hospicjum Miłosierdzia Bożego działa, mając pod opieką pacjentów. Bardzo staramy się, aby to miejsce było szczególne dla naszych chorych i ich rodzin, dlatego opiekuje się nimi profesjonalny i pełen empatii zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, wolontariuszy, opiekunów medycznych, którzy korzystają ze sprzętu na najwyższym poziomie. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli i różnych instytucji – również Miasta Gliwice – mówi Małgorzata Szymczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach.


Niebawem rozpocznie się termomodernizacja obiektu – ten etap, o wartości 750 tys. zł, zostanie sfinansowany ze środków własnych Hospicjum, które pochodzą m.in. z darowizn, 1% podatku osób dobrej woli czy kwest pierwszolistopadowych – podczas ostatniej udało się zebrać 18 820 zł.

W IV etapie rozbudowy będą prowadzone roboty budowlane, instalacyjne i wykończeniowe pomieszczeń Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w ciągu dwóch lat. Po ich zakończeniu sale pacjentów zostaną wyposażone w łóżka, szafki przyłóżkowe oraz niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, a oddział zostanie uruchomiony. Rozbudowa powinna zakończyć się w 2023 r. Przypominamy, że przy ul. Daszyńskiego, na powierzchni łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Zgodnie z planami powiększony do 30 łóżek Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i będzie w całości usytuowany na jednym poziomie. To ułatwi pracę personelu hospicjum i codzienne życie pacjentów. Będą oni mieli do dyspozycji klimatyzowane sale 1- i 2-osobowe. Powstanie też Dział Rehabilitacji i Fizjoterapii, poradnie opieki zdrowotnej zajmujące się m.in. leczeniem bólu, sala dydaktyczna na potrzeby kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz kształcenia wolontariatu, a także szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Poprawione zostaną warunki lokalowe Poradni Medycyny Paliatywnej wraz z Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 9,5 mln zł.

Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice
źródło: https://gliwice.eu