WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.07.2021Kolejne zmiany na Starówce w Gliwicach! Otwarta dla pieszych, zamknięta dla samochodów

Gliwicka Starówka będzie bezpieczniejsza i bardziej atrakcyjna dla pieszych. Od 9 sierpnia zamknięte dla aut zostaną kolejne uliczki, a na całym obszarze objętym zakazem ruchu powstanie stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów.
 
Gliwiczanie i turyści chętnie spędzają wolny czas na Rynku i pobliskich uliczkach, spacerując lub odwiedzając restauracje i kawiarnie działające w urokliwych kamieniczkach. Do tej pory piesi musieli dzielić przestrzeń z licznymi samochodami, niejednokrotnie utrudniającymi swobodne przemieszczanie się po Starówce. Teraz sytuacja ma się poprawić, a auta nie będą dominującym elementem tego historycznego obszaru.
 
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, miasto kontynuuje działania zmierzające do jak najszerszego udostępnienia Starówki wszystkim gliwiczanom i przyjezdnym gościom. Ważna jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i stworzenie większych możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej części miasta.
 
Na zamknięte ulice Starówki będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami.
 
Zmianę organizacji ruchu samochodów przygotowuje Zarząd Dróg Miejskich. Od 9 sierpnia zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną kolejne uliczki i utworzona zostanie Strefa Ograniczonej Dostępności. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na nowe oznakowanie.
 
Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmować będzie Rynek oraz następujące ulice:
 
Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
Szkolną,
Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
Krótką,
Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.
Do strefy będą mogli wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, które będą wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu.
 
Umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez posiadania identyfikatora.
 
Niemożliwy będzie postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.
 
Identyfikatory uprawniające do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności będą obowiązywać również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca będzie mógł wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji będzie wymagany identyfikator typu B, który umożliwia 15-minutowy postój również w innych godzinach.
 
Identyfikator typu B będzie niezbędny także m.in. w przypadku przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich. Zarząd Dróg Miejskich będzie wydawał też specjalny identyfikator typu R, zezwalający na wjazd na płytę Rynku np. parom młodym w związku z ceremonią ślubną.
 
Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?
 
pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
pojazdy dojeżdżające do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865,
pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
rowery,
urządzenia transportu osobistego,
hulajnogi elektryczne,
motorowery elektryczne,
służby miejskie,
firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.
Dla kogo identyfikatory?
 
Identyfikator typu A
umożliwi właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.
 
Identyfikator typu B
umożliwi krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:
 
postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
remontem i utrzymaniem infrastruktury,
transportem przesyłek kurierskich,
prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
przeprowadzką,
dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
dostawą towarów,
decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.
Identyfikator typu R
umożliwi wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:
 
ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.
Jak uzyskać identyfikator?
 
Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności będzie można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice.
 
Wnioski od wydanie identyfikatora będzie można składać od 26 lipca 2021 r. w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) będzie dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).
 
Identyfikatory wydawane będą bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.
 
W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.
 
źródło:www.gliwice.eu
fot. UM Gliwice