WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.05.2021Katowice: podsumowanie drugiego tygodnia dyscyplinowania kierowców w ramach akcji "Wyzwanie: parkowanie!"

488 interwencji straży miejskiej i ponad 700 zgłoszeń „miszczów parkowania” na internetowej mapie – tak wygląda bilans drugiego tygodnia dyscyplinowania kierowców w ramach akcji „Wyzwanie: parkowanie!”.

 
Straż Miejska działa już z Radami Jednostek Pomocniczych w dzielnicach. Do końca maja można zgłaszać rozjeżdżone zieleńce w ramach akcji „Zielone? Nie parkuję!”.
- Kolejny tydzień dyscyplinowania kierowców za nami. Statystyki prowadzone przez Straż Miejską pokazują, że mimo trwania akcji „Wyzwanie: parkowanie!”, wielu kierowców wciąż parkuje w sposób nieprawidłowy lub nielegalny. Na mapie dostępnej pod adresem wyzwanieparkowanie.katowice.eu mamy już ponad 700 zgłoszeń, a kolejne spływają każdego dnia. Dlatego będziemy prowadzili działania dyscyplinujące tak długo, jak to będzie konieczne. Bardzo dziękuję mieszkańcom za wspieranie tej akcji, oznaczanie „miszczów parkowania” na mapie i zgłaszanie zieleńców, które są notorycznie rozjeżdżane. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i wsparciu katowiczan, damy radę uporać się z opornymi kierowcami, którzy parkują w sposób utrudniający życie innym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
W dniach od 17 do 23 maja Straż Miejska przeprowadziła 488 interwencji związanych z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”, w tym:
  • 145 interwencji – nie stosowanie się do znaków zakazu zatrzymania i postoju 
  • 268 interwencji – nie stosowanie się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju (ścieżki rowerowe, parkowanie na podjeździe do bram, na przejściach dla pieszych itp.)
  • 9 – interwencje w związku z rozjeżdżaniem zieleńców
  • 4 – interwencje dotyczące pojazdów porzuconych i bez tablic rejestracyjnych 
 
Liczba interwencji z podziałem na dzielnice:
  • 236 – Śródmieście
  • 73 – Koszutka
 
Od rozpoczęcia akcji „Wyzwanie: parkowanie!”, Straż Miejska przeprowadziła łącznie 1382 interwencje, nałożyła 324 mandaty (w trakcie jest kilkadziesiąt kolejnych postępowań mandatowych), 300 pouczeń, a w 114 przypadkach zastosowano blokady koła.
 
Od 10 maja akcja „Wyzwanie: parkowanie!” prowadzona jest na terenie całych Katowic. Rady Jednostek Pomocniczych umawiają się ze Strażą Miejską na spacer po dzielnicy, aby sporządzić mapy miejsc, gdzie najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem. Właśnie te obszary zostaną objęte szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. Jeszcze w maju odbędą się zaplanowane spacery w Śródmieściu, Giszowcu oraz na osiedlu Tysiąclecia. W planach na czerwiec są już Dąbrówka Mała i Koszutka.
 
Przypominamy, że 28 kwietnia ruszyła także akcja „Zielone? Nie parkuję!”. Do końca maja mieszkańcy mogą zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie, w każdej z 22 dzielnic, zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, przy współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w taki sposób, by utrudnić wjazd samochodów.
 
Źródło: UM Katowice