WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.07.2021Katowice: już w ten weekend Odpust u Babci Anny!

„Odpust u Babci Anny” to letnia edycja „Jarmarku na Nikiszu”, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy i symbolem udanej zmiany rewitalizacyjnej.
 
Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Miastem Katowice. W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10:00-20:00. Znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest przede wszystkim unikalne rękodzieło, które w tym roku prezentować będzie ponad 100 wystawców z całej Polski. Na smakoszy kuchni regionalnej czekać będzie kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Ponadto przed kościołem tradycyjne staną budy odpustowe ze śląskimi maszketami, a na terenie wydarzenia pojawią się małe formy artystyczne. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Specjalnie dla nich  przygotowana została również karuzela łańcuszkowa „keciok”. 
Dla zachowania bezpieczeństwa odwiedzających, obszar wydarzenia został powiększony. 
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
 
  • Specjalna bezpłatna linia autobusowa
 
W dniu Odpustu wprowadzona zostanie specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa i Centrum Przesiadkowe Zawodzie. Linia będzie kończyć bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Linia będzie kursować od 10:00 do 19:30 w kierunku Nikiszowca, a z Nikiszowca do centrum Katowic w godzinach od 10:35 do 20:20. Czas podróży to 20-25 minut. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach publicznych zlokalizowanych przy ww. przystankach. Na każdym przystanku dyżurować będzie służba informacyjna, pomagająca dotrzeć na Odpust. Stanowiska do odjazdu darmowych autobusów będą oznaczone flagami z logiem Jarmarku Na Nikiszu, a autobusy oznaczone będą chorągiewkami z logiem Jarmarku. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej linii autobusowej oraz autobusów komunikacji miejskiej w dojeździe do Nikiszowca.
 
  • Parkowanie
 
Władze miasta zachęcają do skorzystania z parkingów publicznych zlokalizowanych m.in. wzdłuż trasy przejazdu bezpłatnego autobusu oraz autobusów komunikacji miejskiej. Najlepszym sposobem dojazdu na Odpust jest pozostawienie samochodów na parkingach i skorzystanie z komunikacji publicznej.
 
Zmiana organizacji ruchu drogowego w obszarze Nikiszowca!
  • 25 lipca, w godzinach od 10:00 do 20:00 całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu. Zakaz ten nie będzie dotyczył osób posiadających tzw. wjazdówki. 
  • Wjazdówki zostały wydane wszystkim mieszkańcom osiedla oraz pracownikom lokalnych podmiotów i osobom obsługującym wydarzenie. 
  • Ścisły obszar Odpustu tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką),ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy ul. Nałkowskieji Rymarskiej będąmogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy lodowisku Jantor. Będzie to możliwe od soboty 24 lipca. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 25 lipca.
  • Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym momentem w życiu społeczności dzielnicy. Z uwagi na rozmiar wydarzenia nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół. W szczególnych przypadkach, m.in. dla starszych mieszkańców Janowa, możliwy będzie wjazd samochodem na teren Probostwa. Wjazd będzie możliwy również dla wskazanych przez Parafię starszych mieszkańców Nikiszowca posiadających wjazdówki.Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Dla starszych mieszkańców osiedla „Korea” zaplanowano dwa kursy mikrobusu, podczas dwóch wybranych mszy (z osiedla na teren Probostwa). Liczba miejscw mikrobusach jest ograniczona.
 
Z uwagi na zamknięcie osiedla dla ruchu, w dniu 25 lipca obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy autobusów ZTM. 
 
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o stosowanie się do aktualnych w dniu Odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy. 
 
Źródło: UM Katowice