WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MONA LISA-Gwiazdy nie kłamą

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.07.2021Katowice: Jan Furtok, legenda Gieksy, ma swój mural w mieście!

W czwartek (29.07) uroczyście odsłonięto mural przedstawiający Jana Furtoka, piłkarską legendę GKS-u Katowice. Mural ozdobił południową ścianę budynku przy ulicy Granicznej 13.
 
W wydarzeniu udział wzięli prezydent miasta Marcin Krupa, Krzysztof Pieczyński, przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu Rady Miasta Katowice, Karol Pallado, reprezentujący Stowarzyszenie Kibiców GKS-u Katowice "SK 1964", Jan Urban, były reprezentant Polski, przyjaciel Jana Furtoka, mieszkańcy i sympatycy klubu oraz sam Jan Furtok z rodziną.
 
Pomysłodawcami muralu byli kibice GKS-u, zrzeszeni w stowarzyszeniu SK 1964, którzy od razu zyskali wsparcie radnego Krzysztofa Pieczyńskiego, wieloletniego kibica klubu.
- Zdecydowanie przyklasnąłem inicjatywie Stowarzyszenia, którą od razu przedstawiłem prezydentowi Marcinowi Krupie. Z jego pełną aprobatą mogłem już działać formalnie, począwszy od stosownej interpelacji, aż po cały proces organizacyjny. Wszystkie kroki podejmowaliśmy wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia. Dziś nie ukrywam satysfakcji z efektu końcowego, gdyż dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówi Krzysztof Pieczyński.
 
Również Prezydent Marcin Krupa nie ma wątpliwości, że Janowi Furtokowi należała się taka forma uhonorowania. 
- Przez ponad dekadę budował polską markę u naszych zachodnich sąsiadów, był też wspaniałym ambasadorem Katowic, zawsze z dumą podkreślającym swoje pochodzenie. Trochę czasu trwało dobranie odpowiedniej lokalizacji dla muralu z jego wizerunkiem, ale udało się znaleźć godne miejsce. Co prawda Jasiu pochodzi z Kostuchny, ale jako wybitny katowiczanin w pełni zasłużył na uhonorowanie w samym Śródmieściu – podkreśla prezydent Katowic.
 
Jan Furtok nie ukrywał wzruszenia podczas odsłonięcia muralu.
- W imieniu całej mojej rodziny jestem wdzięczny za ten piękny gest. Bardzo dziękuję kibicom, którzy zawsze mnie wspierali, pomagając osiągać najwyższe cele w mojej karierze zawodniczej. Osobne słowa kieruję do pana prezydenta Marcina Krupy za udostępnienie tak zacnego miejsca i za zgodę na stworzenie jakże wspaniałego muralu. Muszę też podziękować Krzysiowi Pieczyńskiemu, czyli mojemu przyjacielowi „Andrutowi”, który projekt pilotował i pilnował, aby udało się go w pełni zrealizować – wyznał Jan Furtok.
 
Źródło: UM Katowice