WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.06.2021Katowice: dwa miesiące z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”

Blisko 3900 interwencji, ponad 1100 mandatów i 1047 zgłoszeń „miszczów parkowania” – to statystyki rozpoczętej dwa miesiące temu akcji „Wyzwanie: parkowanie!”. Straż Miejska najczęściej interweniuje w Śródmieściu i Koszutce.
- Dokładnie dwa miesiące temu rozpoczęliśmy w Katowicach akcję „Wyzwanie: parkowanie!”. Po tym czasie i statystykach prowadzonych przez Straż Miejską wiem, że działania przynoszą efekty, ale wciąż mamy bardzo wiele do zrobienia w walce z nieprawidłowymi nielegalnym parkowaniem. Na konferencji inaugurującej akcję mówiłem, że będziemy dyscyplinowaćniepokornych kierowców do skutku, dlatego te działania będą kontynuowane. Bardzo dziękuję mieszkańcom za wspieranie tej akcji i oznaczanie „miszczów parkowania”na mapie. Wierzę, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z tematem nieprawidłowego parkowania, a efekty i poprawę sytuacji odczujemy wszyscy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 
 
Od początku akcji Straż Miejska przeprowadziła 3880 interwencji związanych z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”, w tym:
  • 3441 interwencji – nieprawidłowe parkowanie (nałożono 964 mandaty i udzielono 725pouczeń, pozostałe sprawy są w toku)
  • 439 interwencji – rozjeżdżanie zieleńców(nałożono 171 mandatów, 60 osób pouczono, pozostałe sprawy są w toku)
  • 299 – liczba założonych blokad na koła (3 odholowane samochody)
  • 10 spraw zostało skierowanych do sądu
  • 115 340 zł – zapłacone mandaty (w tym 12 580 zł za rozjeżdżone zieleńce)
 
Strażnicy najczęściej interweniują w Śródmieściu oraz na Koszutce. 
 
Od 10 maja akcja „Wyzwanie: parkowanie!” prowadzona jest na terenie całych Katowic. Cały czas można też zgłaszać i oznaczać „miszczów parkowania” na specjalnej mapie, która jest dostępna na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eu. Od uruchomienia mapy (4 maja 2021) katowiczanie oznaczyli 1047 „miszczów parkowania”. Liczba zgłoszeń w konkretnych dzielnicach pokrywa się z liczbą interwencji Straży Miejskiej – najwięcej dotyczy Śródmieścia i Koszutki. 
 
 
Zakończyła się już akcja „Zielone? Nie parkuję!”. Do końca maja mieszkańcy mogli zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Opracowywany jest harmonogram, lista i zakres prac związanych z rewitalizacją tych miejsc – szczegóły przedstawimy wkrótce.
 
Źródło: UM Katowice