WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.09.2021Katowice drugim najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce!

Katowice zajęły drugie miejsce w „Rankingu Elektromobilnych Miast”, przygotowanym przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. 
 
Stolica województwa śląskiego uzyskała 71 na 100 możliwych punktów, czyli o 2 punkty mniej od zwycięskiej Warszawy. Katowice zostały docenione także za transport zbiorowy oraz czyste powietrze.
- Bardzo cieszę się z tak dobrego wyniku Katowic w tym rankingu, który tylko potwierdza, że działania miasta na rzecz elektromobilności, zrównoważonego transportu i walki o czyste powietrze przynoszą wymierne efekty.Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności - mamy blisko 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
W „Rankingu Elektromobilnych Miast” Katowice uzyskały 71 punktów na 100 możliwych. To wynik o zaledwie dwa punkty niższy od zwycięskiej Warszawy. Trzecie miejsceex aequo w rankingu zajęły Łódź oraz Rzeszów – 55 punkty. „Stolica województwa śląskiego najle¬piej poradziła sobie z infrastrukturą stacji ładowania. Z wynikiem 36,4 na 100 km kwadratowych zajęła pierwsze miejsce w tym mierniku, wyprze¬dzając drugą Warszawę o 13,2, a trzeci Rzeszów o 16,7 stacji. Bardzo do¬brze wypadła także pod względem nowych samochodów elektrycznych (2. miejsce).”
 
W rankingu znalazła się też kategoria „Transport zbiorowy”, w której Katowice zajęły 4 miejsce exaeuqo z Bydgoszczą – 56 punktów. W tej kategorii ponownie zwyciężyła Warszawa, uzyskując 73 punkty. Wpływ na wyniki mają z pewnością: rozbudowana sieć połączeń tramwajowych
i autobusowych oraz nowoczesne centra przesiadkowe z funkcją park&ride. Tylko na ten rok w budżecie Katowic zabezpieczone jest ponad 118 milionów złotych na dofinansowanie lokalnego transportu zbiorowego (wpłata do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). „Sprawnie działający transport zbio-rowy to domena dużych metropolii, któ¬rym przynosi on największe korzyści, m.in. zmniejszając ruch uliczny w godzinach szczytu.”
 
Katowice po raz kolejny doceniane są za działania na rzecz jakości powietrza. W „Rankingu Elektromobilnych Miast” stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zajęła 5 miejsce, uzyskując 77 punktów. W tej kategorii zwyciężył Wrocław – 90 punktów. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze”. Jako jedno z niewielu miast w Polsce Katowice nie mają limitów na dotacje do wymiany kotłów węglowych. Każdy, kto złoży poprawny wniosek otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. W roku 2020 na wymianę starych kotłów w mieście przeznaczono ponad 10 milionów złotych.W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł.
 
„Ranking Elektromobilnych Miast”powstał na podstawie danych liczbo¬wych dotyczących różnych rodzajów kwantyfikowalnych aspektów dzia¬łań samorządów w 50 największych populacyjnie polskich miastach na prawach powiatu. Dane zostały przeliczone na wskaźniki cząst¬kowe w pięciu kategoriach: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport zbiorowy oraz czyste powietrze.
 
Cytaty pochodzą z „Rankingu Elektromobilnych Miast”, przygotowanego przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. 
 
Źródło: UM Katowice