WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.10.2021Katowice: będzie parking przy stacji kolejowej KATOWICE-PODLESIE!

Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z budową parkingu przy stacji kolejowej Katowice – Podlesie. Plan zakłada powstanie 51 darmowych miejsc parkingowych, w tym 2 miejsc dla osób niepełnosprawnych. 

 
Według szacunków będzie można z nich korzystać już w pierwszym kwartale 2022 roku.
– Obok wiaty rowerowej przy stacji kolejowej Katowice–Podlesie, która powstała dzięki głosom mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, niebawem powstanie wyczekiwany przez mieszkańców parking – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Rozwiązanie to wpisuje się w naszą koncepcję zrównoważonego transportu – mówi prezydent Katowic. I dodaje – Pasażerowie komunikacji publicznej oczekują dziś nie tylko nowoczesnych środków transportu, ale także komfortowych miejsc, w których będą się przesiadać i czekać na kolejne połączenia. Takie warunki zapewniają dziś centra przesiadkowe Sądowa, Ligota, Brynów i Zawodzie – dodaje prezydent.
 
Budowa dotychczasowych czterech centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści dla mieszkańców i osób odwiedzających Katowice. Najważniejsze z nich to m.in. możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta, oszczędności na czasie i paliwie. Węzły przesiadkowe mają na celu zachęcenie do częstego korzystania z komunikacji publicznej. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach, co wpływa na redukcję emisji spalin i hałasu. Pod koniec 2018 roku w Katowicach otwarto pierwszy park and ride w Ligocie. Koszt tej inwestycji wyniósł 10 mln zł.  We wrześniu ubiegłego roku oddano do użytku także Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy ul. Sądowej. Ta inwestycja kosztowała 66 mln zł. W grudniu 2020 r. dołączyły centra przesiadkowe „Zawodzie” i „Brynów”, budowa których kosztowała odpowiednio 95,2 mln zł i 89,4 mln zł. Ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z różnych środków komunikacji na inne – np. z samochodu na tramwaj, z roweru miejskiego na autobus czy pociąg.
 
Prace związane z budową parkingu przy stacji kolejowej w Podlesiu prowadzone przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach już się rozpoczęły. Pierwszy etap przygotowawczy, polegający na upo-rządkowaniu terenu inwestycji trwać będzie do 11 października. Następnie stopniowo podejmowane będą kolejne działania, m.in. przełożenie kolidującego uzbrojenia podziemnego, wykonanie odwod-nienia projektowanego parkingu czy jego doświetlenie. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, w połowie listopada tego roku MZUiM przystąpi do realizacji zakresu drogowego inwestycji. Szacowany koszt powstania parkingu to 244 tysiące złotych, a zasadnicze prace będą wykonane siłami własnymi MZUiM. Zgodnie z harmonogramem inwestycja zostanie oddana do użytku już w pierwszym kwartale 2022 roku. Parking będzie bezpłatny.
 
Parking to rozwiązanie czasowe, z uwagi na planowaną przebudowę linii kolejowej przez PKP PLK S.A. Docelowe rozwiązania infrastrukturalne będą projektowane i realizowane jednocześnie z działami PKP PLK S.A.
 
Źródło: UM Katowice