WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.03.2021Kaplica przy Zamku w Bielsku po remoncie. Nie do poznania i... nie do zwiedzania. Z powodu pandemii

Na tę chwilę Muzeum na Zamku w Bielsku-Białej czekało od kilkudziesięciu. Zaniedbany budynek kaplicy zamkowej, pełniący również funkcję mauzoleum nowym przejściem z kompleksem zabudowań zamkowych, będzie dostępny do zwiedzania.

– Wnętrze kaplicy odsłonięto aż do fundamentów, odnawiając znajdujące się pod posadzką miejsca pochówku m.in. rodu książąt Sułkowskich - mówi Grzegorz Madej z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej:

Plik dźwiękowy: kapl1.mp3

– Remont zaczął się w 2019 roku. Udało się go ukończyć między innymi dlatego, że projekt uzyskał dużo głosów w budżecie obywatelskim województwa śląskiego - mówi dyrektor Muzeum Historycznego, Iwona Purzycka:

Plik dźwiękowy: kapl2.mp3

W trakcie prac wykopaliskowych odkryto nieznane fragmenty fundamentów średniowiecznej wieży (prawdopodobnie z XV w.),  a przy na ścianie północnej - zamurowane przez pół wieku oratorium i przywrócono mu komunikację z salami pierwszego piętra kaplicy. Dobudowano również przejście łączące kaplicę z pozostałymi zabudowaniami Zamku.

Zwiedzanie kaplicy będzie jednym z elementów nowej ekspozycji Zamku Sułkowskich, poświęconej 70-leciu połączenia Bielska i Białej. Wśród nowych eksponatów będzie między innymi mechanizm zegarowy oraz iglica z wieży ratusza w Białej.