WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.08.2021Jubileusz i święto Straży Miejskiej w Cieszynie

15 maja 2021 roku Straż̇ Miejska w Cieszynie obchodziła swoje 30-lecie działalności. W związku z jubileuszem oraz obchodami Święta Straży Miejskiej, w dniu 27 sierpnia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyła się̨ uroczystość, podczas której cieszyńska jednostka Straży Miejskiej podsumowała 30 lat swojej działalności.

- 29 sierpnia  przypada Święto Straży Miejskiej, święto ustanowiono na pamiątkę uchwalenia w 1997 roku Ustawy o Strażach Gminnych/Miejskich i to właśnie z tej okazji spotykamy się dzisiaj na uroczystej zbiórce. Jest jeszcze jeden szczególny powód tej uroczystości, to trzydziestolecie Straży Miejskiej w Cieszynie - mówi Jacek Bąk, Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie:

Plik dźwiękowy: strazm.mp3

Straż̇ Miejska w Cieszynie rozpoczęła swoją działalność́ w 1991 roku. Jej założycielem był ówczesny burmistrz miasta Cieszyna dr Jan Olbrycht, który 25 kwietnia 1991 roku wydał zarządzenie nr 2, w sprawie utworzenia z dniem 15 maja 1991 roku Straży Miejskiej w Cieszynie.

- W dniu 25 kwietnia 1991 roku ówczesny Burmistrz Cieszyna dr Jan Olbrycht Zarządzeniem nr 2 powołał cieszyńską Straż Miejską, a pierwsze patrole Straży Miejskiej pojawiły się na ulicach Cieszyna w czerwcu 1991 roku. Na siedzibę Straży wyznaczono pomieszczenie Urzędu Miejskiego przy ul. Kochanowskiego. To dzisiaj także okazja do świętowania jubileuszu trzydziestolecia powstania naszej straży - dodaje Jacek Bąk.

Na początku Straż̇ Miejska funkcjonowała na zasadach właściwych dla wydziału Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Strażnicy pracowali od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 22.00, a ich podstawowym zadaniem, zgodnie z przepisami, było wykonywanie czynności administracyjno-porządkowych na terenie miasta.

Obecnie cieszyńska Straż̇ Miejska pracuje 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Strażnicy każdego dnia realizują̨ szereg interwencji, a ich praca przyczynia się̨ m.in. do poprawy jakości zżycia mieszkańców w miesicie. Strażnicy podczas wykonywania czynności służbowych regularnie współpracują̨ z wieloma podmiotami m.in. z Policją, Strażą̨ Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Miejskim Zarządem Dróg, Zakładem Gospodarki Komunalnej.

Podziękowania na ręce pracowników Straży Miejskiej złożyła również Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz. 

- Dziękuję wszystkim Pracownikom za pełną zaangażowania i poświęcenia pracę... Dziękuję, że zawsze można na Was liczyć. Wszystkim życzę satysfakcji, poczucia zawodowego spełnienia, wdzięczności osób, którym przychodzicie z pomocą. Dziękuję Waszym Bliskim za okazywane wsparcie i wyrozumiałość. 

Obecnie w Straży Miejskiej w Cieszynie pracują̨ 32 osoby. W tym 25 strażników, 4 operatorów, którzy obsługują̨ monitoring miejski znajdujący się̨ w pomieszczeniu dyżurnych, oraz 2 osoby w administracji, a także osoba koordynująca program NaprawmyTo.

Straż̇ Miejska w Cieszynie prowadzi swoją stronę̨ internetową oraz fanpage na Facebooku, gdzie regularnie dodaje informacje dotyczące przeprowadzanych interwencji, a także ważne informacje z zżycia jednostki.

 

Źródło: Straż Miejska w Cieszynie