WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.06.2021Jazzowa instalacja na rondo w Bielsku. W sam raz na ZadymkęNa Rondzie Bielskiego Jazzu, czyli na skrzyżowaniu ulic Wałowej, Gazowniczej i Michała Grażyńskiego, już wkrótce zobaczymy specjalną instalację honorującą bielskich muzyków jazzowych i największe gwiazdy tej muzyki goszczące w Bielsku-Białej. Instalacja powstaje w Manufakturze FR w niedalekim Pogórzu.

Do przygotowania jazzowej konstrukcji zgromadzono 2.300 kg materiału. Już gotowa – składająca się z ok. 3.000 elementów - instalacja będzie ważyć 1.300-1400 kg.

- Większość elementów wycinał laser, ale wiele z nich musieliśmy docinać ręcznie, a wszystko było zaginane, dopasowywane i spawane. To specjalna stal kortenowska (rodzaj stali niskostopowej, o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne – przyp. red.), która ulega procesowi rdzewienia powierzchniowego, ale to rdzewienie nie powoduje degradacji materiału, zabezpiecza materiał przed korozją. Na powierzchni instalacji pojawią się wszelkie odcienie brązu, ze względu na to, że wykorzystaliśmy pięć grubości blach kortenowskich, a każda z nich rdzewieje inaczej - mówi wykonawca,  Krzysztof Frajczyk.Proces przygotowawczy instalacji rozpoczął się w styczniu tego roku, a fizycznie realizacja trwa od początku maja. Rzeźba będzie podświetlona 18 punktami świetlnymi podzielonymi na dwie sekcje ze zróżnicowanym natężeniem światła. Montaż na Rondzie Bielskiego Jazzu rozpocznie się w sobotę.

 

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej/Agata Wolna; foto: Paweł Sowa/UMBB