WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

11.10.2021Ikona gliwickiego futsalu patronem hali w Sośnicy

Założyciel Gliwickiego Towarzystwa Piłki Nożnej Pięcioosobowej „Piątka”, dzięki któremu Gliwice stały się największym ośrodkiem futsalowym w Polsce, charyzmatyczny społecznik i nauczyciel, człowiek zawsze uśmiechnięty i służący bezinteresowną pomocą – Jerzy Wojewódzki (1955 – 2018) został patronem gruntownie zmodernizowanej Hali Widowiskowo-Sportowej w Sośnicy. Decyzję w tej sprawie podjęli na październikowej sesji gliwiccy radni.
 
Zasługi Jerzego Wojewódzkiego na rzecz sportu i społeczności lokalnej przynosiły chlubę Gliwicom – uzasadniał uchwałę Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, przedstawiając 7 października wniosek w sprawie uhonorowania pamięci organizatora największej w Polsce ligi piłkarskiej dla amatorów, wychowawcy pokoleń młodych gliwiczan i wielkiego przyjaciela młodzieży.
 
Urodzony w Bydgoszczy Jerzy Wojewódzki od najmłodszych lat pasjonował się piłką nożną, grając amatorsko w Zawiszy Bydgoszcz. W Gliwicach pojawił się pod koniec lat 70. W 1983 roku zainicjował powstanie ligi w minipiłce nożnej, dziś nazywanej futsalem. To był początek Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej, którego został prezesem, sprawując tę funkcję ponad 35 lat.
 
Przez piłkarskie „piątki” Jerzego Wojewódzkiego przewinęło się ponad sto tysięcy osób. Wychował wiele pokoleń piłkarzy, pomagając w ten sposób dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wielu z jego podopiecznych reprezentowało później Polskę na międzynarodowych imprezach, promując przy okazji Gliwice. Był doskonale znanym w mieście społecznikiem, nauczycielem i mentorem, promotorem sportu. Od 1998 roku aż do śmierci prowadził społecznie zajęcia sportowe i organizował festyny dla dzieci z Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego 20. W wyniku prowadzonych zajęć dzieci dwukrotnie zdobyły tytuł Mistrza Polski Dzieci z Domów Dziecka.
 
 
W 2010 roku wraz z Jarosławem Jenczmionką zorganizował turniej piłkarski, którego beneficjentami mieli być właśnie podopieczni domu dziecka. Tak zrodził się turniej „Za 1 uśmiech”, w którym wpisowe (kilkadziesiąt tysięcy złotych) przeznaczane jest na wypoczynek dzieci. Za swoje zasługi Jerzy Wojewódzki został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.
 
Niebawem na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej w Sośnicy przy ul. Sikorskiego 130 zainstalowana zostanie tablica upamiętniająca postać Jerzego Wojewódzkiego – zapowiada zarządzający obiektem Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.
 
Przypomnijmy, że hala przeszła niedawno gruntowną modernizację, dzięki czemu jest bardziej funkcjonalna, wygodna i bezpieczna dla grających w niej zespołów szczypiornistów, koszykarzy i siatkarzy. Nowe rozwiązania techniczne (m.in. montaż windy) zwiększają dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych. Modernizacja hali doskonale wpisuje się w wizję rozwoju Gliwic oraz podjętą w ubiegłym roku uchwałę Rady Miasta dotyczącą kierunków rozwoju sportu w mieście.
źródło:www.gliwice.eu
fot. arch. MZUK