WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.07.2021Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka: nowe wnętrza oddziałów onkologicznych!

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka trwa remont oddziałów onkologii oraz neurochirurgii. Dzięki zmianom znacząco zwiększy się komfort pobytu pacjentów i ich opiekunów na oddziałach, remont poprawi też warunki pracy personelu medycznego.
 
Fundacja ISKIERKA wraz z partnerem projektu TAURON Polska Energia SA., przy pomocy wolontariuszy i firm wspierających, od 2020 roku prowadzi prace remontowe na Oddziale Onkologii, Hematologii Chemioterapii GCZD oraz na Oddziale Neurochirurgii GCZD. Pomimo trudności wynikających z pandemii udało się znaleźć sposób, aby poprawiać warunki hospitalizacji i diagnostyki w procesie leczenia onkologicznego dzieci.
- Czas pandemii jest także dla nas czasem pełnym zmian i wyzwań, szukania rozwiązań, aby działania, które były zaplanowane, mogły być zrealizowane. Takim projektem jest „Kolorowo bardziej zdrowo", czyli remonty, doposażenie i dostosowanie dziecięcych oddziałów szpitalnych do bieżących potrzeb. To co nam się udało, jest efektem ogromnego zaangażowania i otwartości wielu ludzi: zespołu Fundacji ISKIERKA, dyrekcji szpitali, personelu medycznego i technicznego, naszego Partnera – firmy Tauron oraz firm, które nas wsparły na różnych etapach. Tu najważniejsi są podopieczni fundacji, ich rodziny i całe środowisko, które podejmuje codzienny trud, aby było skuteczniej, łatwiej, mniej bolało i aby powrót do zdrowia dzieci z chorobą nowotworową był w jak najbardziej przyjaznych warunkach. Bardzo Wam za to dziękujemy - mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.
 
Marian Kreis, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, podkreśla że Fundacja ISKIERKA i jej partnerzy od wielu lat znacząco wspierają katowicki szpital i leczących się tu pacjentów. 
- Remont Oddziału Onkologii Hematologii i Chemioterapii oraz Oddziału Neurochirurgii to kolejna ważna i potrzebna pomoc dla GCZD. Tym bardziej cenna, że tak szerokie prace remontowe udało się przeprowadzić w trudnym czasie pandemii. Wielkie słowa podziękowania i uznania dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili - mówi dyr. Marian Kreis.
 
Zakres prac remontowych przeprowadzanych w ostatnich miesiącach na Oddziale, Onkologii Hematologii i Chemioterapii GCZD to m. in.:
  • utworzenie nowego gabinetu USG w dawniej kuchni dla rodziców,
  • pokój rehabilitacji w dawnym gabinecie USG,
  • świetlica - powiększenie przestrzeni (dotychczas jedną część zajmowała sala rehabilitacyjna),
  • reorganizacja nowego pomieszczenia na sprzęt medyczny oraz magazyn łóżek i pościeli,
  • nowy pokój psychologa i aneks pielęgniarski – w miejscu dawniej pracowni przygotowywania cytostatyków i pomieszczenia na sprzęt medyczny,
  • doposażono nową salę pobytu dziennego z łazienką przystosowaną dla osób niepełnosprawnych,
  • poszerzono apteczkę oddziałową,
  • zmodernizowano punkt wydawania wypisów i rozmów z rodzicami.
- Dzięki remontowi nasi pacjenci mogą korzystać z nowej sali rehabilitacyjnej i większej świetlicy, a ich opiekunowie z przestronnej kuchni. Pobyt na oddziale będzie teraz wygodniejszy. To ważne, bo dzieci onkologiczne spędzają w szpitalu często wiele tygodni. Większy komfort hospitalizacji pozwala łatwiej znieść ten czas i niewątpliwie ma znaczenie dla efektywności terapii - mówi dr n. med. Agnieszka Mizia-Malarz, kierownik Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii GCZD.
 
Prace remontowe na oddziale będą w najbliższych miesiącach kontynuowane. W planach jest m. in. wymiana drzwi, położenie wykładzin oraz malowanie pomieszczeń według nowego projektu graficznego autorstwa Aleksandry Kalety-Żmudy z Fundacji ISKIERKA.
 
Remont prowadzony jest również na Oddziale Neurochirurgii GCZD. Dotychczas zmodernizowano tam salę dla pacjentów z pełnym węzłem sanitarnym, wyremontowano łazienkę dla pacjentów oraz zorganizowano apteczkę oddziałową w miejscu dawnego korytarza. Udało się również zmodernizować pomieszczenie socjalne dla pielęgniarek Oddziału Neurochirurgii, wyremontowano łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, a także doposażono gabinety lekarskie.
- Efekty prac i zmiany na oddziale są spektakularne. Odremontowana sala chorych bardziej przypomina pokój w domu niż w szpitalu, na całym oddziale jest ładniej, bardziej kolorowo. Wszystko to poprawia jakość pobytu w szpitalu i pomaga w skutecznym leczeniu - mówi prof. dr. hab. n. med. Marek Mandera, kierownik Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej GCZD.
 
Docelowo powstanie tam również nowa kuchnia dla rodziców i pomieszczenie socjalne. Obecnie trwa malowanie pomieszczeń oddziału według projektu graficznego fundacji przy pomocy wolontariuszy - pracowników Toyota-Czajka.
 
Źródło: GCZD