WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

24.02.2021GOPR szkoli żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej!

Dotarcie do poszkodowanych i rannych oraz ich ewakuacja z trudnego i eksponowanego terenu to podstawowy temat szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dla żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
 
Pierwszych blisko 30 żołnierzy ze 133 batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie zakończyło właśnie szkolenie w Szczyrku. Jak podkreślają, zdobyta wiedza jest dla nich bezcenna, gdyż ze względu na położenie batalionu i charakterystykę terenu w jakim się znajdujemy, zdobyte umiejętności mogą być niejednokrotnie wykorzystane. 
 
Co ważne mają one swoje zastosowanie zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Podczas szkolenia żołnierze dowiedzieli się nie tylko jak transportować rannych, ale też jak wykorzystywać ciężki sprzęt w trudnym terenie.
 
Dzięki temu, że wiedzę przekazują im najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby czyli ratownicy GOPR, którzy w praktyce doskonale wiedzą jak działać w sytuacji gdy trzeba nieść pomoc poszkodowanym zdobywana przez żołnierzy wiedza nie jest jedynie suchą teorią a ćwiczone sytuacje są wzięte z życia. 
 
Jak przyznają żołnierze najtrudniejsze jest przede wszystkim działanie w stresie i pod presją czasu, szczególnie w niskich temperaturach i w trudnym terenie, dlatego tak ważne jest częste szkolenie by pewne działania weszły dosłownie w krew. 
 
Obecnie w szeregach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1 400 żołnierzy, w tym ponad 400 w 133 batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie. 
 
Źródło: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej