WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.05.2021Dwa dzikie ogrody w sercu Bielska urzekają pięknem. Zostaną udostępnione mieszkańcom

Dzięki współpracy pomiędzy Miastem Bielskiem-Białą, Gminą Wyznaniową Żydowską
i Klubem Gaja, w Bielsku-Białej powstaną dwa niezwykłe, dzikie ogrody. W części starego cmentarza żydowskiego – Tajemniczy Ogród - oraz przy remontowanej Willi Sixta w centrum Bielska – Ogród Różany. Oba będzie można zwiedzać.

Opuszczone ruiny cmentarza żydowskiego i Willi Sixta, przez lata obrosły dziką zielenią, tworzącą niesamowite kompozycje.

- Projekt „Święto drzewa  – ogrody dla klimatu” ma te dwie zdziczałe przestrzenie zamienić w kolejne w mieście ogrody kieszonkowe, ale o niepowtarzalnym klimacie – mówi Danuta Przybyło, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w bielskim magistracie:

Plik dźwiękowy: tajOgr.mp3

Na początek sami mieszkańcy i naukowcy-przyrodnicy zadecydują, jak wykorzystać te wypoczynkowo-dydaktyczne przestrzenie.

- W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty  - mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja:

Plik dźwiękowy: tajOgr1.mp3

Warsztaty ruszą w czerwcu. I mieszkańcy, i młodzież szkolna, będą tu w przyszłości m.in. sadzić rośliny, budować schronienia dla zwierząt. Organizować spektakle plenerowe i wystawy artystyczne.

Założone ogrody przyczynią się do poprawy zielono-błękitnej infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także poszerzenia zakresu edukacji ekologicznej w mieście. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy Finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

 

Źródło:  Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” w Wilkowicach