WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

29.09.2021Dąbrowa Górnicza: pojawiły się aktywne przejścia dla pieszych!

Z myślą o bezpieczeństwie pieszych i kierowców w Dąbrowie Górniczej powstały cztery aktywne przejścia dla pieszych.
 
Na wybranych przejściach zainstalowano nowe maszty z ledowym oświetleniem i podświetlanymi znakami D-6. Dzięki temu przejścia już z daleka są dobrze widoczne dla kierowców. Dodatkowo – dzięki czujnikom ruchu – na masztach zaczynają pulsować pomarańczowe lampki, gdy tylko piesi zbliżą się do jezdni i wejdą na ulicę.
 
To nie wszystko. – Zatrzymaj się. Zachowaj szczególną ostrożność, upewnij się, czy nic nie nadjeżdża – to komunikat emitowany głośno i wyraźnie za każdym razem, gdy piesi staną przy krawędzi jezdni.
 
Aktywne przejścia dla pieszych w Dąbrowie Górniczej to pilotaż
 
Aktywne przejścia dla pieszych powstały w czterech lokalizacjach: na obu jezdniach alei Róż przy wejściu do parku Hallera, na ulicy Gołonoskiej (DW 790) przy Szkole Podstawowej nr 26 w Łośniu, na ulicy Gospodarczej przy Szkole Podstawowej nr 21 w Ząbkowicach oraz na ulicy Złotej w pobliżu przystanku autobusowego Trzebiesławice Kościół.
 
Warto wspomnieć, że przy tej ostatniej lokalizacji ruch mocno nasilił się w ostatnich tygodniach: wielu kierowców jadących w kierunku Siewierza wybiera tę drogę jako alternatywę dla zakorkowanej z powodu przebudowy DK-1.
– Przyświecał nam cel dodatkowej ochrony pieszych w miejscach, w których jest spory ruch samochodów, w tym także ciężarówek – wyjaśnia wiceprezydent Damian Rutkowski. I dodaje, że cztery aktywne przejścia to pilotaż, który w przyszłości – może zostać rozszerzony na inne miejsca w mieście.
 
Wykonanie aktywnych przejść dla pieszych miasto zleciło czeladzkiej firmie Signum Oznakowanie w ramach podpisanej w 2020 roku umowy na bieżące utrzymanie oznakowania pionowego, poziomego i urządzeń bezpieczeństwo ruchu drogowego w Dąbrowie Górniczej.
 
Źródło: UM Dąbrowa Górnicza
Fot.: Radio FEST / Klaudia Hetman