WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

02.07.2021Czy lato w mieście może być super? W Gliwicach to możliwe

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza mieszkańców w każdym wieku na wydarzenie „Summer Arena” czyli wakacyjne weekendy pełne atrakcji! 
 
W ramach wydarzenia Biblioteka przygotowała letnią strefę kulturalno-edukacyjną, w której w każdy weekend od 3 lipca do 29 sierpnia, w godz. 15.00 -19.00 odbywać się będą spotkania literackie z autorami, koncerty, animacje oraz warsztaty edukacyjne i kreatywne. 
Każdy weekend na małej scenie to duża dawka wrażeń literackich i muzycznych. Chmielarz, Szczygieł, Rogoziński, Rusinek, Orbitowski, Kańtoch, Rudnicka, Kret, Duszyński - czyli spotkania z wyjątkowymi autorami. Natomiast gorące muzyczne brzmienia i takty zapewnią: Duet Azzurro, Something Sweet Quartet, VelvetEve, TopDaDok, Prywaciarze, W sam raz, Orkiestra Ostropa i Foliba! 
Natomiast warsztaty to dwie strefy: FUNZONE i EDUZONE:
 EduZone to warsztaty edukacyjne, w których podczas zajęć z Legorobotyki, Neuroedukacji, Brain Box, English Fun czy XBOX Dance dzieci, poprzez zabawę, odkryją reguły naukowe i wzbogacą swoją wiedzę.
W FunZone rządzić będzie kreatywność! Warsztaty makramowe, ceramiczne, florystyczne, decoupage, tkackie, pisania run, architektoniczno-malarskie, plastyczne, konstruktorskie, gry na afrykańskich instrumentach. Własnymi grafikami i różnymi technikami zdobić będzie można t-shirty, fartuchy i czapki kuchenne, torby i plecaki, a uzdolnieni prowadzący nauczą, jak własnoręcznie wykonać łapacze snów, makramowe torebki, ozdoby ścienne w stylu boho, sznurkowe obrazy, rysunki na szkle, kosmos w słoiku i wiele, wiele więcej… 
Na stoisku Biblioteki gliwiccy bibliotekarze zaproszą do zabaw i quizów literackich. Nowością i niespodzianką dla mieszkańców będzie możliwość zapisania się do biblioteki oraz plenerowe wypożyczanie zbiorów.
Dodatkowo w wybrane weekendy do animacji kulturalnych zaprosi Stowarzyszenie GTW, a animacje związane z partycypacja społeczną poprowadzi Centrum 3.0. W część sobót na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego, z małym kącikiem dla dzieci zaprosi również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach 
 Wszystkie atrakcje organizowane w ramach strefy kulturalno-edukacyjnej są bezpłatne. 
Szczegółowych programów każdego weekendu szukajcie na facebook.com/MBPGliwice oraz www.biblioteka.gliwice.pl
 
3-4 lipca
W sobotę o 18.00 w prawdziwie wakacyjny muzyczny klimat wprowadzi wszystkich Duet Azzurro. 
W niedzielę o godz. 16.00, o swojej najnowszej książce, wspomnieniach i planach opowie nam mistrz kryminału, Wojciech Chmielarz, czyli nasz gliwicki pisarz, którego książki i teksty biją rekordy popularności tuż po premierze swojej najnowszej książki pt. „Wilkołak” trzeciej części gliwickiego cyklu. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego.
W strefie EDUZONE dzieci spędzą czas na zajęciach programowania, językowych, efektywnej nauki i pamięci, treningu kreatywności i akademii żonglowania. Fantastyczną zabawę zagwarantują specjalnie opracowane modele do konstruowania i programowania LEGO We Do oraz Spike Prime, którymi potem będzie można stoczyć prawdziwy wyścig! 
W FUNZONE, czyli strefie kreatywnej królować będzie rękodzieło! Podczas warsztatów stworzycie magiczne łapacze snów, dowolną grafiką ozdobicie eko-torbę czy plecak, wykonacie piękne letnie kwiaty i namalujecie własny magnes związany z naszym miastem. Po pracy twórczej zagracie w naprawdę duże gry, odpoczniecie na wygodnych leżaczkach, a na pamiątkę dobrej zabawy ozdobicie się brokatowym tatuażem (oczywiście zmywalnym). 
Na sobotnim stoisku Biblioteki czekać będą quizy i zabawy literackie z najlepszymi nagrodami, czyli książkami. Natomiast w niedzielę dobrą lekturę wypożyczycie do domu, a Ci, którzy jeszcze czytelnikami Biblioteki nie są, będą mogli to szybko zmienić, zapisując się. 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
10-11 lipca
W sobotę 10 lipca o godz. 19.00 na małej scenie wystąpi Something Sweet Quartet, w repertuarze którego znajdziemy ponadczasowe ballady jazzowe, swingowe przeboje, standardy bossa novy oraz gorące utwory latino, a wszystko to w nietuzinkowych i nowoczesnych aranżacjach.
W niedzielę 11 lipca o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, przez czytelników i krytyków nazywanym księciem komedii kryminalnej. W maju ukazała się jego najnowsza książka „Złap mnie, jeśli umiesz”.
W strefie edukacyjnej EDUZONE odbędą się zajęcia z Legorobotyki i neuoredukacji, czyli nauka połączona z zabawą. 
W strefie kreatywnej, czyli FUNZONE odbędą się m.in. warsztaty z tworzenia wspaniałych sznurkowych obrazów, czy też warsztaty kosmiczne podczas których nauczymy się robić swój mały kosmos w słoiku, kosmiczne opaski i fryzury. Do tego dzieci zagrają w wielkiego chińczyka, twistera czy szachy, a dorośli będą mogli zrelaksować się na przygotowanych leżakach.
Na stoisku Biblioteki, w sobotę zapraszamy do zabaw i quizów literackich a w niedzielę do wypożyczania ciekawych lektur i zapisów. 
W sobotę, na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego, z małym kącikiem dla dzieci z kolorowankami, balonami itp. zaprasza również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
17-18 lipca
W sobotę 17 lipca o godz. 16.00 gościem na małej scenie będzie Michał Rusinek - pisarz, poeta i tłumacz. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Autor książek dla dzieci i tekstów piosenek. Mistrz Mowy Polskiej, pisuje felietony o książkach i języku.  
A w niedzielę 18 lipca o godz. 19.00 mocniejsze brzemienia zapewni nam zespół TopDaDok , grający szeroko pojętą muzykę Rockową.
Na warsztatach kreatywnych FUNZONE będzie naprawdę designersko! Na jednym stoisku własnymi wzorami i ozdobami wspólnie z prowadzącą stworzycie fartuszki kuchenne i czapki kucharskie,  na drugim ozdoicie tshirty swoimi grafikami, a na kolejnym wykonacie piękne ozdoby do mieszkania.  
W strefie EduZone dzieci spędzą czas na zajęciach programowania, językowych, efektywnej nauki i pamięci, treningu kreatywności i akademii żonglowania. Fantastyczną zabawę zagwarantują specjalnie opracowane modele do konstruowania i programowania LEGO We Do oraz Spike Prime, którymi potem będzie można stoczyć prawdziwy wyścig! 
Na stoisku Biblioteki czekać będą oczywiście zabawy i quizy literackie, książki do wypożyczania i nasi wspaniali Bibliotekarze! 
W sobotę, na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego, z małym kącikiem dla dzieci z kolorowankami, balonami itp. zaprasza również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
24-25 lipca
W sobotę zaprosimy mieszkańców na vinylową prywatkę, o którą muzycznie zadba zespół Prywaciarze, natomiast w niedzielę 25 lipca o godz. 16.00 na spotkanie autorskie z Tomaszem Duszyńskim – dziennikarzem, pisarzem i scenarzysta gier komputerowych, który debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny” i od tamtej pory opublikował kilka powieści oraz kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Za drugi tom cyklu Glatz otrzymał nagrodę czytelników Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka.
W strefie FUNZONE dorośli wykonają przepiękne makramowe torebki ze sznurków i koralików, a dzieci nauczą się tworzyć biżuterię z koralików, zwierzątka z balonów, zagrają w gry i sprawdzą swoje siły w warsztatach architektoniczno-malarskich, a w strefie edukacyjnej EDUZONE odbędą się fantastyczne zajęcia z Legorobotyki i neuoredukacji, czyli nauka połączona z zabawą. 
Na stoisku Biblioteki, w sobotę zapraszamy na wyjątkowy kiermasz płyt vinylowych, a w niedzielę do wypożyczania ciekawych lektur i zapisów. 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
31 lipca – 1 sierpnia:
W sobotę 31 lipca zagra zespół W Sam Raz ze swoim programem muzycznym "Szemrane piosenki", w którym opowiedzą muzyczne historie cwaniaków i łobuzów utrwalone w piosenkach z Warszawy, Lwowa czy Odessy.
W niedzielę 1 sierpnia o godz. 16.00 gościem na małej scenie będzie pisarka Anna Kańtoch - z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży oraz kryminałów. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Autorka „Wiosny zagubionych”, za którą otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru. 
W EDUZONE dzieci poznają nowe technologie, skonstruują i zaprogramują roboty, poćwiczą pamięć i język angielski oraz pożonglują!
W strefie kreatywnej FUNZONE zaprosimy m.in. na warsztat florystyczny, czyli wakacyjne wianki i bransoletki; warsztat zaczytany podczas którego wykonacie oryginalne zakładki do książek i zaczytane bransoletki, a dzieci będą budować modele z klocków Classic oraz Technics i wprowadzą swoje modele w ruch za pomocą baterii i silników LEGO. Do tego duże gry, strefa chill i oczywiście stoisko Biblioteki, a w nim zabawy literackie, rozmowy, wypożyczenia i dużo literackich inspiracji.  
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
7-8 sierpnia
W sobotę 7 sierpnia w godz. 15-18 małą sceną zawładnie Foliba, czyli bębny, afrykańska muzyka i taniec- zespół  podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15°C! Podczas warsztatów każdy z uczestników otrzyma oryginalny, afrykański bęben typu djembe (dżembe) i pozna podstawowe techniki gry na instrumentach perkusyjnych z Czarnego Lądu. 
Natomiast w niedzielę, 8 sierpnia o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie z Pisarzem wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni, czyli Łukaszem Orbitowskim. Początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. 
W EDUZONE dzieci poznają nowe technologie, skonstruują i zaprogramują roboty, poćwiczą pamięć i język angielski oraz pożonglują! A na warsztatach kreatywnych, w części FUNZONE, zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli spróbować swoich sił m.in. w technice decoupage i nietypowego rysunku. Wspólnie stworzą też wyjątkowe i inspirowane Śląskiem industrialne laleczki.  
Na stoisku Biblioteki czekać będą oczywiście zabawy i quizy literackie, książki do wypożyczania i nasi wspaniali Bibliotekarze! 
W sobotę, na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego, z małym kącikiem dla dzieci z kolorowankami, balonami itp. zaprasza również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
14-15 sierpnia
14 sierpnia, w sobotę gościem na małej scenie pod Areną Gliwice będzie znana autorka powieści sensacyjnych takich jak Natalii 5, Cichy wielbiciel, Były sobie świnki trzy oraz cyklu „Zacisze 13”, czyli Olga Rudnicka. Natomiast w niedzielę 15 sierpnia głośno i porywająco zagra Orkiestra Dęta z Ostropy. 
W części edukacyjnej EDUZONE dzieci poznają nowe technologie, skonstruują i zaprogramują roboty, poćwiczą pamięć i język angielski oraz pożonglują i zmierzą się z wyścigami robotów!
W części kreatywnej FUNZONE jak co weekend twórczo i kreatywnie: m.in. stworzycie piękne fartuszki kuchenne i czapki kucharskie, wymalujecie piękne wzory na szkle, a dowolną grafiką ozdobicie eko-torbę czy plecak. 
Po pracy twórczej zagracie w naprawdę duże gry i odpoczniecie na wygodnych leżaczkach.
Na sobotnim stoisku Biblioteki czekać będą quizy i zabawy literackie z najlepszymi nagrodami, czyli książkami. Natomiast w niedzielę dobrą lekturę wypożyczycie do domu, a Ci, którzy jeszcze czytelnikami Biblioteki nie są, będą mogli to szybko zmienić, zapisując się. 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
21-22 sierpnia:
W sobotę 21 sierpnia od 15 do 18, na małej scenie, razem z Utgard Gliwice, dzieci wezmą udział w Akademii Małego Woja – zobaczą prawdziwy pokaz wojowników i spróbują swoich sił w walce (oczywiście bezpieczną i przystosowaną bronią). 
W niedzielę 22 sierpnia o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem dziennikarzem telewizyjnym i fotoreporterem,  autorem licznych reportaży i filmów dokumentalnych, podróżnikiem z zamiłowania, autorem książek „Mój Madagaskar”, czy „Mój Egipt”. 
Na warsztatach kreatywnych, czyli strefie FUNZONE zbudujecie modele z klocków Classic oraz Technics i wprowadzicie swoje modele w ruch za pomocą baterii i silników LEGO. Razem z Utgard Gliwice wykonacie tkane zakładki do książek oraz poznacie sztukę pisania run, dowiecie się o mitologii nordyckiej i znaczeniu znaków runicznych. Zagracie w naprawdę duże gry, odpoczniecie na wygodnych leżaczkach, a na pamiątkę dobrej zabawy ozdobicie się brokatowym tatuażem (oczywiście zmywalnym). Animacje kulturalne przygotuje także Stowarzyszenie GTW. A w strefie edukacyjnej EDUZONE odbędą się zajęcia z Legorobotyki i neuoredukacji, czyli nauka połączona z zabawą. 
Na stoisku Biblioteki czekać będą oczywiście zabawy i quizy literackie, książki do wypożyczania i nasi wspaniali Bibliotekarze! 
W sobotę, na swoje stanowisko informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego, z małym kącikiem dla dzieci z kolorowankami, balonami itp. zaprasza również Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
28-29 sierpnia
Ostatni weekend strefy kulturalno-edukacyjnej, troszkę tak na pożegnanie wakacji, musi być wyjątkowy, dlatego też w sobotę o 16.00 na małej scenie zaprosimy na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – reporterem i pisarzem, autorem bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”, który w swoim dorobku literackim ma wiele nagród i wyróżnień m. in. Nagrody Literackiej „Nike” w 2019 r. za tom reportaży pt. „Nie ma”. 
Natomiast w niedzielę o godz. 19.00 wystąpi gliwicka artystka Velveteve, czyli Ewa Aksamit -eklektyczna buntowniczka, która gra w klimatach oscylujących wokół alternatywnych brzmień trip-hopu, elektroniki, soulu czy rapu.
Ostatnie dwa dni strefy FUNZONE i EDUZONE, to oczywiście kreatywność i nauka przez zabawę. 
W FUNZONE wykonacie florystyczne wianki i bransoletki, namalujecie własny magnes związany z naszym miastem, a techniką decoupage ozdobicie drewniane serca ii zwierzątka. Do tego zabawa przy dużych grach oraz leżakowa strefa chill. 
W EDUZONE dzieci spędzą czas na zajęciach programowania, językowych, efektywnej nauki i pamięci, treningu kreatywności i akademii żonglowania. Fantastyczną zabawę zagwarantują specjalnie opracowane modele do konstruowania i programowania LEGO We Do oraz Spike Prime, którymi potem będzie można stoczyć prawdziwy wyścig! 
Na stoisku Biblioteki czekać będą quizy i zabawy literackie z najlepszymi nagrodami, czyli książkami, a Centrum 3.0 przygotowało animacje związane z partycypacja społeczną. 
Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. 
 
źródło: Matriały prasowe Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach