WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

10.05.2021Cieszyński chmiel? Eksperyment Browaru Zamkowego. Eko-edukacja i lekcje historii

Plantacja chmielu w Beskidach? Tego jeszcze nie było. Eksperyment z uprawą egzotycznej w naszym regionie rośliny rozpoczął się w Dębowcu koło Cieszyna, na wydzierżawionym przez Browar Zamkowy szczycie jednego ze wzgórz.

- Siedmiometrowe słupy wbite pod różnym kątem w odsłoniętą glebę, tworzą siatkę dla pnączy chmielowych – mówi piwowar z Browaru Zamkowego, Dominik Szczodry:

Plik dźwiękowy: chmiel1.mp3

Okazuje się To właśnie chmiel odpowiada za całą magię smaku przeróżnych odmian złocistego trunku:

Plik dźwiękowy: chmiel2.mp3

Jaki aromat będzie miał ten podcieszyński chmiel? To na razie zagadka. Kilkadziesiąt sadzonek trzech odmian rośliny przywiózł z rodzinnej Lubelszczyzny – „chmielowego zagłębia” - Józef Piłat, plantator-chmielarz od urodzenia:

Plik dźwiękowy: chmiel3.mp3

- Plantacja chmielu w Dębowcu to nie tylko nowe odmiany smakowe napoju z browaru w Cieszynie. To kolejny krok naprzód w historii zakładu, który działa bez przerwy od 140. lat, stał się wizytówką miasta i -  jeszcze niedawno zagrożony upadkiem - nadal pracuje i chce uczyć ekologii i historii ziemi cieszyńskiej – mówi prezes zarządu Browaru Zamkowego, Adam Leda:

Plik dźwiękowy: chmiel4.mp3


prezes zarządu Browaru Zamkowego, Adam Leda

Jakie będą efekty tych działań, dowiemy się jesienią. Uroczysty zbiór chmielu – tradycyjnie przeprowadzany wyłącznie przez kobiety! - zapowiedziano na wrzesień. Do tego czasu wokół plantacji w Dębowcu wyrośnie również hodowla jęczmienia, a na terenie wokół zostanie zorganizowany festyn piwowarski. Organizatorzy plantacji spodziewają się kilkudziesięciokilogramowego plonu szyszek chmielowych z Dębowca.


Pierwsza sadzonka chmielu w Dębowcu. Od lewej: wójt Dębowca, Tomasz Branny; prezes BZ Adam Leda; burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz

 

 

Foto: Browar Zamkowy w Cieszynie

 

 

 

--