WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

14.12.2021Chorym koniom z Bielska pomogli dobrzy ludzie. Opłacili leczenie w kliniceChodzi o czterokopytnych podopiecznych Klubu Gaja z Bielska-Białej, który od wielu lat ratuje sędziwe, konie przeznaczone na rzeź. Leczenie Pegaza i White Lady okazało się tak kosztowne, że trzeba było zorganizować zbiórki crowdfoundingowe.

Darczyńcy wpłacali pieniądze w ramach zbiórki Klinika dla Pegaza na portalu ratujemyzwierzaki.pl  oraz akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie pod Auchan w Bielsku-Białej. Środki ze zbiórki zostały wykorzystane m.in. na zabiegi i badania podopiecznych Pegaza i White Lady w klinice EqiVetServis w Poznaniu.

Podróż Pegaza i White Lady do kliniki trwała ponad pięć godzin. Konie spędziły w klinice cztery dni. Po wykonaniu zdjęć RTG oraz endoskopu szczęki Pegaza lekarz prowadzący stwierdził, że do usunięcia są trzy zęby - jedna ósemka oraz dwie szóstki. Zabieg został wykonany, wszystko poszło pomyślnie. Obecnie Pegaz dochodzi do siebie, radzi sobie w nowej sytuacji świetnie.

U White Lady po kontroli stwierdzono martwicę jednej szóstki, także została usunięta. Wykonane zostało również USG ginekologiczne. Zmiany w macicy i na jajnikach są znaczące, jednak jak na jej wiek w normie. Badanie kontrolne, zarówno zębów, jak i ginekologiczne, White Lady będzie musiała przechodzić co pół roku.

Po kontroli zębodołów konie wróciły do domu – na stadninę w okolicach Bielska-Białej. Teraz odpoczywają.

Źrodło: Klub Gaja z Wilkowic