WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.09.2021Chcą odtworzyć przedwojenną restaurację w Gliwicach. Pokazali, jak mogłaby wyglądać

W Gliwicach walczą o odtworzenie przedwojennej restauracji, postanowili więc sami zaaranżować ją na trawie i między parkowymi drzewami. W niedzielę na „kawie pod Okrąglakiem” w ciągu kilku godzin pojawiło się blisko 500 osób. Wszyscy w jednym celu – by zamanifestować swoje poparcie dla społecznego projektu.
 
 
Mieszkańcy w cieniu drzew Parku Grunwaldzkiego ustawili drewniane stoliki, przygotowali domowe wypieki, a całość uświetnił bluesowy koncert Janusza „Swoszy” Swoszowskiego.
- Zależy nam, abyśmy wspólnie z mieszkańcami mogli poczuć atmosferę tego miejsca i wyobrazili sobie, jak może wyglądać w przyszłości – mówią organizatorzy wydarzenia Marek Krząkała i Michał Szewczyk z Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś. 
 
Społecznicy chcą, by w miejscu od lat nieczynnego, ale malowniczo położonego sklepu „Okrąglak”, odtworzona została przedwojenna restauracja. Wiosną udało im się nakłonić urzędników, by miasto nie sprzedawało nieruchomości w prywatne ręce. Stworzyli projekt „Restauracji Parkowej Okrąglak”, w ciągu 3 dni zebrali pod nim ponad 700 podpisów poparcia i zgłosili go do głosowania w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. „Parkowa” nie ma być jednak zwykłą restauracją. 
- To będzie nowe miejsce spotkań w Gliwicach. Oczywiście będzie można tu zjeść obiad czy kolację, ale w nowym „Okrąglaku” będą organizowane także kameralne koncerty, wystawy plenerowe, warsztaty, spotkania czy wieczory autorskie – mówi Justyna Swoszowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś.
 
Projekt przygotowany został w drobnych szczegółach, ma już swoją wstępną identyfikację wizualną (m.in. projekt logo autorstwa Michała Markiewicza). Jeśli uda się wygrać głosowanie w GBO, po odtworzeniu dawnego obiektu, ma on zostać wydzierżawiony prywatnemu operatorowi, ale według starannie przygotowanych wytycznych.
- Każdego dnia spotykamy się z dużą życzliwością mieszkańców. Często sami biorą od nas formularze, by pomóc nam w zbieraniu podpisów poparcia. Mamy nadzieję, że to wszystko sprawi, że już niedługo wspólnie będziemy mogli cieszyć się tym niezwykłym miejscem – podsumowuje Michał Niwiński, społecznik zaangażowany w projekt. 
 
Głosowanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim trwa do 15 września. „Restauracja Parkowa Okrąglak” to projekt ogólnomiejski (numer 311). Więcej informacji o inicjatywie mieszkańców można znaleźć na stronie parkowagliwice.pl oraz na Facebooku Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś. 
 
źródło: Materiały prasowe
Fot. Janiwinska Fotografia