WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

01.06.2021Bytom wraca do gry! Zakończyła się budowa Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów!

Zaplecze, jakie nie śniło się bytomskim hokeistom – 11 szatni z węzłami sanitarnymi gotowych pomieścić 358 zawodników, sala gimnastyczna, siłownia, sauna. W samym sercu obiektu tafla otoczona elastycznymi bandami. Do tego widownia, która pomieści 1400 widzów, wypożyczalnia łyżew wraz ze szlifiernią oraz szafki dla uczestników ślizgawek. 
 
To wszystko pod pierwszym w kraju dachem opartym na zespole dźwigarów z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów. W Bytomiu w miejscu dawnej „Stodoły" stanęło Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. Nowoczesne lodowisko zostanie oddane do dyspozycji mieszkańców cztery miesiące przed planowanym terminem – 1 czerwca.
– Lodowisko, z którego nie można korzystać zimą? Tak jeszcze w 2018 r. było w Bytomiu. W grudniu 2018 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu zakazał korzystania z lodowiska w czasie opadów śniegu. Powodem był fatalny stan techniczny dachu. Wtedy podjęliśmy decyzję o budowie nowoczesnego lodowiska, które będzie spełniało najwyższe standardy – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Przekonaliśmy do naszego pomysłu radnych Rady Miejskiej, którzy poparli budowę obiektu, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którego pozyskaliśmy 15 mln zł oraz Polski Związek Hokeja na Lodzie. Dzisiaj po prawie dwóch latach z dumą możemy zaprezentować nową halę lodowiska, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy Bytomia – podkreśla prezydent Wołosz.
 
Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów jest również jedynym w Polsce, który posiada aż 11 szatni, w których znajduje się 358 szafek, co umożliwia obsługę każdej krajowej, ale także i międzynarodowej imprezy.
– To największa i najważniejsza inwestycja sportowa w Bytomiu w XXI wieku. Obiekt dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań jest w pełni przystosowany do rozgrywek krajowych i międzynarodowych, nawet o randze mistrzostw świata – mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia. Z pewnością lodowisko będzie służyło nie tylko mieszkańcom, ale również wszystkim drużynom hokejowym Polonii Bytom, które będą tutaj rozgrywać swoje mecze w zbliżającym się sezonie – podkreśla Adam Fras.
 
Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu trwała niespełna dwa lata.
– To było dla nas ogromne wyzwanie, bowiem wykonawca musiał nie tylko dokonać rozbiórki starej hali, dawnej „Stodoły", ale wykorzystać również część jej infrastruktury i wkomponować ją w nową halę – mówi Zbigniew Bryjak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu. – Inwestycja miała być gotowa do 30 września 2021 roku, jednak dzięki bardzo dobrej współpracy i zaangażowaniu wykonawcy, oddajemy halę mieszkańcom cztery miesiące przed terminem jej ukończenia – dodaje dyrektor Zbigniew Bryjak.
 
W jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce zastosowano po raz pierwszy w kraju nowatorskie rozwiązanie konstrukcji dachu, zaś do budowy hali zużyto m.in. 1.5 tys. mszesc. mieszanki betonowej, 4,2 tys. mkw.  pustaków, prawie 200 ton stali, 270 mszesc. drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw. płyt warstwowych, które pokryły elewację hali.
– Budowa tak dużych obiektów, jak hale lodowiska wymaga zastosowania solidnych konstrukcji. W Bytomiu zastosowaliśmy nowatorską metodę budowy dachu opartą na zespole dźwigarów samonośnych, krzyżowych, z drewna klejonego o rozpiętości ponad 50 metrów – mówi przedstawiciel wykonawcy, Zbigniew Boczkowski, prezes PPiU Concret z Tychów. – Jest to pierwszy obiekt w Polsce, w którym zastosowano dźwigary o tak dużej rozpiętości, co wyróżnia bytomskie lodowisko spośród innych nowoczesnych obiektów – dodaje prezes Zbigniew Boczkowski.
 
Przy budowie hali zużyto 1560 m3 mieszanki betonowej, prawie 200 ton stali, 270 mszesc. drewna do konstrukcji dachu oraz ponad 3 tys. mkw płyt warstwowych na elewację hali. Ponadto wykorzystano 4,2 tys. mkw. pustaków, wywieziono 3,6 tys. ton gruzu oraz około 12 tys. gruntu z wykopów i rozbiórek.
 
Nowoczesna hala ma długość prawie 92 m, jest szeroka na 70 m, a jej wysokość to około 12 m. Kubatura obiektu wynosi prawie 55 tys. mszesc., powierzchnia użytkowa ma prawie 7,5 mkw, zaś powierzchnia dróg wewnętrznych z placem manewrowym, chodnikami oraz parkingami wynosi łącznie ponad 5,4 tys. mkw. 
 
W obiekcie wykonano posadzki i ściany z płytek ceramicznych, posadzki sportowe, z puzzli gumowych, płyt dywanowych, betonowe oraz z żywicy epoksydowej o łącznej powierzchni 6,3 tys. mkw, zaś instalacja wentylacji ma 12 niezależnych obiegów, które posiadają wydajność 62 tys. mszesc. powietrza na godzinę do wymiany jednocześnie.
 
Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 to najważniejsza w XXI wieku inwestycja sportowa zrealizowana w Bytomiu, na której skorzystają wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Nowoczesny obiekt kosztował około 42 mln zł, z czego aż 15 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jakie pozyskało nasze miasto.
 
Nowa hala lodowiska pomieści około 1400 widzów. Ma 11 szatni z węzłami sanitarnymi, z których korzystać będą drużyny młodzieżowe, pierwsza drużyna męska i żeńska oraz drużyna gości. Są też szatnie trenerów i sędziów. Ponadto w obiekcie znajduje się również: strefa VIP, punkt gastronomiczny, lokale administracyjne, sala konferencyjna oraz sauna, pomieszczenie odnowy biologicznej, siłownia i sala gimnastyczna. Obiekt spełnia wymogi Polskiego Związku Hokeja na Lodzie związane z transmisją meczów hokejowych dzięki usytuowaniu stanowisk kamer i komentatorów telewizyjnych oraz pomieszczeń dla spikerów i dziennikarzy prasowych.
 
Hala przy Pułaskiego 71 spełnia także wymogi bezpieczeństwa. Oprócz monitoringu i pomieszczeń dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w hali, w obiekcie znajdują się lokale dla policji i straży pożarnej w bezpośrednim sąsiedztwie koordynatora ds. bezpieczeństwa. Przed budynkiem lodowiska powstało około 120 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych /w tym dla osób niepełnosprawnych/ oraz autokarów, nowe dojazdy, układ dróg wewnętrznych wokół hali oraz plac manewrowy pełniący funkcję drogi pożarowej.
 
Źródło: UM Bytom