WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

18.06.2021Bytom: „Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi” widowisko na finał obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego już niebawem na rynku!

Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi”, zostanie zaprezentowany już w piątek, 25 czerwca o godz. 21.00 na Rynku w Bytomiu.
 
Na kilkupoziomowej scenie, w wykonaniu 500 artystów wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Jak zapowiadają artyści będzie to widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.
 
– Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska, Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
 
Spektakl dużego kalibru
 
Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór „Pamięć ziemi”, który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał  Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych. W pierwszej części usłyszymy znaną i mniej znaną muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich. Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.
 
– W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość. Aby zrozumieć powstania, dlaczego do nich doszło, trzeba zrozumieć cały kontekst, w jakim ludzie żyli na Śląsku od pokoleń. Spojrzeć na historię z ich perspektywy i opowiedzieć o powstaniach ustami ludzi stąd – mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.
 
Historia Śląska w tańcu
 
Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z naszego regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.
– Choreografia zawsze jest wymagającym zadaniem, bez względu na muzykę, do której powstaje. W tym przypadku jest to filmowa muzyka Wojciecha Kilara oraz „Tryptyk Powstańczy” Józefa Świdra. Chcemy pokazać historię Śląska w pewnym skrócie ruchowym. Głównym tematem widowiska jest śląska rodzina, przez której pryzmat, wszystko oglądamy i na której wszystko się skupia – mówi Henryk Konwiński, wielokrotnie nagradzany choreograf, reżyser operowy i teatralny.  
 
Nad choreografią pracował także Jakub Lewandowski, niezależny twórca autorskich spektakli teatru tańca. 
– Śląsk jest nieobliczalny – zupełnie tak jak sztuka, która też powinna być nieobliczalna. Tworzymy z Henrykiem Konwińskim do jednej muzyki i w tej jednej muzyce spotkają się dwa temperamenty, dwie ekspresje artystyczne. Ciekawi mnie, jak to wszystko zaiskrzy na scenie – mówi Jakub Lewandowski, choreograf, współtwórca takich spektakli jak „Wujek 81. Czarna Ballada” w Teatrze Śląskim czy ”Rozkosz” w Teatrze Rozbark.
 
Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideoartu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.
 
Widowisko będzie transmitowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na stronach internetowych miasta Bytom oraz pozostałych miast Metropolii.
 
Pół tysiąca artystów na wielopoziomowej scenie
 
W koncercie weźmie udział łącznie aż pół tysiąca artystów związanych z wieloma instytucjami kultury Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 
Wśród nich zobaczymy wykonawców: Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, solistów Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Chóru Mieszanego LUTNIA z Chorzowa, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Akademickiego Chóru Amicus z Katowic, Chóru Mieszanego „Ogniwo” z Katowic, Orkiestry KWK „Knurów”, baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa, Orkiestry Dętej KWK „Halemba” z Rudy Śląskiej, Sosnowieckiej Orkiestry Dętej, Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti" im. N. G. Kroczka oraz Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.
 
Wśród solistów zobaczymy Joannę Woś i Piotra Lempę, zaś wydarzenie będą prowadzić: Aleksandra Batog, Dariusz Niebudek oraz Wiesław Sławik.
 
Organizatorami widowiska są: gmina Bytom wraz z Bytomskim Centrum Kultury oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbywające się w Bytomiu w ramach obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i gminy Bytom. Metropolia przekazała na ten cel 700 tys. zł, natomiast gmina Bytom – 100 tys. zł.
 
Fot.: Radio FEST