WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.06.2021Bytom: sieją łąki kwietne!

20 tysięcy m² - tyle wynosi obszar, na którym wysiewane są naszym mieście łąki kwietne. Pracownicy Zaplecza Technicznego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów obsiali już nasionami kwiatów i bylin ok.  3 tys. m² terenu przy ul. Bratków w Łagiewnikach.
 
Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom.
 
Nie inaczej jest w Bytomiu, gdzie trwają prace polegające na zakładaniu łąk kwietnych - bylinowych, które w pełni rozkwitną dopiero po drugim roku od wysiania.
- W Bytomiu siejemy mieszankę roślin, które w 80% składają się z bylin i 20% z kwiatów jednorocznych. Taka wieloletnia kompozycja nie wymaga corocznego odtwarzania, jest wytrzymała na miejskie warunki i kosi się ją raz w sezonie - mówi Gabriela Kadłubek z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
 
W Bytomiu stosowane są dwa rodzaje mieszanek roślin: nasion łąk kwiatowych na tereny miejskie (stanowiska suche i nasłonecznione) oraz nasiona na tereny miejskie poddane antropopresji  (czyli działalności człowieka). Do tych pierwszych należą takie  gatunki, jak m.in. mak polny, złocień właściwy, stokrotka, kocimiętka, żmijowiec zwyczajny czy jeżówka purpurowa.
- Na terenach, na których występuje duża działalność człowieka, wysiewamy podobne gatunki wzbogacone o takie egzemplarze jak: wyka ptasia, jaskier ostry, krwawnik czy rumianek pospolity - mówi Gabriela Kadłubek. 
 
Znamy już kolejne miejsca, w których powstaną łąki kwietne. Brygady zieleniarskie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów będą wysiewać nowe połacie przy obwodnicy (al. Jana Pawła II od ul. Siemianowickiej), gdzie zaplanowano łąkę o pow. 10 tys. m²,  na końcu ul. Miechowickiej (odcinek od obwodnicy do ogródków działkowych), a także na skrzyżowaniu  ul. Chorzowskiej z  al. Jana Pawła II oraz w pasie drogowym przy ul. Frenzla w Miechowicach. 
 
Źródło: UM Bytom