WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

17.08.2021Był tor saneczkowy, będzie ekościeżka. Remontują zrujnowaną atrakcję Cygańskiego Lasu w Bielsku

W Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej trwają prace związane z dużym, realizowanym w całym mieście, projektem Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała. Najwięcej dzieje się w pobliżu toru saneczkowego i opuszczonego budynku technicznego w części parkowej lasu.

Zasięg projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała jest bardzo duży i obejmuje kilkanaście lokalizacji w całym mieście. Jego ważnym aspektem jest edukacja, dlatego w kilku miejscach powstaną m.in. tzw. klasy w krajobrazie z tablicami edukacyjnymi oraz Ogrody Beskidzkie z grządkami roślin występujących na danym terenie i elementami sensorycznymi – przeznaczone na ekologiczne zajęcia terenowe dla dzieci.

Projekt przewiduje też zmiany w Cygańskim Lesie. Zamysł jest taki, aby odtworzyć kamienny tor, który nie będzie jednak pełnił funkcji sportowej, a stanie się szlakiem turystycznym z tablicami edukacyjnymi. W opuszczonym budynku technicznym, który stoi przy torze, powstanie hotel dla nietoperzy, a na dachu strefa wypoczynkowa z tarasem widokowym. Obecnie trwają tam prace remontowe i konieczne przebudowy.

Rewitalizowana jest również część parkowa Cygańskiego Lasu - od pętli autobusowej przy ul. Olszówka/Pocztowa, pomiędzy kortami tenisowymi a ul. Olszówka, do wejścia do lasu w stronę Błoni. Powstaną tam nowe ścieżki, a nawierzchnie na całym terenie zostaną ujednolicone, wymiany doczekają się też - oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, będą nasadzenia w suchym strumieniu i w parku, tablice edukacyjne i budki dla ptaków.

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej/ foto: Paweł Sowa /UMBB