WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.01.2021Bielsko-Biała: Pomniki... przemówiły.

Noworoczna niespodzianka dla miłośników historii stolicy Podbeskidzia. Przy najpopularniejszych i najstarszych bielskich pomnikach, pojawiły się „mówiące” tablice informacyjne.

Tak właściwie, to „mówią” urządzenia mobilne, którymi sczytuje się kod. Tabliczki w oficjalnych kolorach tablic informacyjnych Bielska-Białej zaopatrzono w instrukcje z kodami QR. Sczytane za pomocą smartfonu, pozwalają odtworzyć multimedialny plik informacyjny.

- Tabliczki są odporne na warunki klimatyczne. Uważam, że to rozwiązanie się sprawdzi i będzie służyć wiele lat - mówi Wiesław Maj, naczelnik wydziału inwestycji w bielskim magistracie:

Plik dźwiękowy: tk_1pomnGadajace%20SET.mp3W ostatnich dniach grudnia, przy pomniku Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy, przy diabełku zwanym Małym Satyrem schowanym w murze zamkowym, przy fontannie z figurkami trojga dzieci na placu Bolesława Chrobrego, obok Syrenki przy Przechodzie Schodowym oraz obok rzeźby Poczytaj mi, mamo znajdującej się przy Książnicy Beskidzkiej zamontowano stosowne tablice umożliwiające zapoznanie się z ich historią.

Pomysł zrodził się jeszcze pod koniec 2019 roku. Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz radna bielskiej Rady Miejskiej Renata Gruszka zwrócili się o inwentaryzację rzeźb i pomników mieście oraz umieszczenie w ich otoczeniu krótkiej informacji na temat twórców pomników oraz czasu powstania. Niemal w tym samym czasie pojawiła się propozycja wdrożenia w Bielsku-Białej systemu multimedialnego Poznaj historię. Oba te pomysły uzyskał pozytywną opinię Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Bielska-Białej. Połączono je w jeden projekt.

Pięć „mówiących tablic”, ustawionych w ostatnich dniach 2020 roku, to pierwsze takie urządzenia w przestrzeni miasta, które planuje więcej podobnych instalacji. Utworzyłyby w przyszłości rodzaj wirtualnego przewodnika po zabytkowych zakątkach Bielska-Białej.

 

 

Źródło: UM w Bielsku-Białej, foto: Radio CCM