WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Weekend z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.09.2021Bielska "Kamienica Pod Żabami" polską Modernizacją Roku!

22 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 25 Gala Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Bielsko-Białą reprezentowały dwa przedsięwzięcia: remont kamienicy Pod Żabami i renowacja Willi Sixta.

Do tegorocznej edycji konkursy zgłoszono aż 470 obiektów z całej Polski. Do finału zakwalifikowanych zostało 87 realizacji.

Ostatecznie tytuł Modernizacji Roku otrzymała Kamienica pod Żabami. Obiekt został wyróżniony w kategorii Elewacje i termorenowacje.
Zwycięski budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Powstała w 1903 roku secesyjna kamienica z wieżą i łamanym dachem, zbudowana została przez rodzinę Nahowskich. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się nad wejściem od strony północnej figur żab ubranych we fraki i grających na instrumentach.

Prace modernizacyjne objęły dach budynku, przewody kominowe i wentylacyjne, klatkę schodową i całą elewację frontową.
To jednak nie wszystko. Bielsko-Biała zostało także uhonorowane nagrodą Garnd Prix 25-lecia Konkursu Modernizacja Roku i Budowla XXI wieku za szczególne osiągnięcia i odniesione sukcesy w restauracji zabytkowych obiektów i infrastruktury drogowej miasta.

Źródło: UM w Bielsku-Białej; foto: Paweł Sowa/UMBB