WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.01.2021 Zieleń i rekreacja w Gliwicach

Street workout park, rozbudowa placu zabaw i skweru, domki dla kotów, nowe meble miejskie i wiata oraz nowe nasadzenia to kolejne nowości w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

W Sośnicy przy ul. Dzionkarzy zbudowano street workout park wyposażony w drabinki, poręcze, koła gimnastyczne i zestaw drążków do ćwiczeń fizycznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, na których miłośnicy zdrowego stylu życia mogą szlifować formę. W pobliżu pojawiły się też nowe elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Inwestycję o wartości 99 630 zł wykonała firma WERAN Sp. z o.o. z Wrocławia.

Również w tym roku, w ramach GBO, zmodernizowano plac zabaw przy ul. Dzionkarzy, który powstał w 2012 r. w ramach konkursu „Nivea”. Do dyspozycji najmłodszych gliwiczan są huśtawki, wielomodułowa piaskownica, karuzele, bujaki, trampolina oraz hamak. Plac zabaw został wyposażony w urządzenie integracyjne umożliwiające zabawę dzieciom niepełnosprawnym. Dodatkowo zamontowano ławki oraz stojak na rowery. Na zrekultywowanym terenie wykonano też bezpieczną nawierzchnię i chodnik z kostki brukowej, przebudowano ogrodzenie. Inwestycja kosztowała ponad 403 tys. zł.

Street workout park i zmodernizowany plac zabaw są uzupełnieniem aktywnej strefy sportu i  rekreacji, która powstaje w Sośnicy przy krytej pływalni Neptun. Dotychczas wybudowano tam już siłownię zewnętrzną, boisko i 6-muldowy pumptrack dla rowerzystów oraz miłośników ekstremalnej jazdy na hulajnogach i rolkach.

 Również w ramach GBO 2020, do Schroniska dla Zwierząt przy ul. Wschodniej w Sośnicy trafiło 15 domków dla kotów wolnożyjących. Pracownicy schroniska  przekażą je miłośnikom kotów w różnych dzielnicach, którzy je dokarmiają i troszczą się o nie. To zadanie kosztowało 4,8 tys. zł.

Zmiany również na Sikorniku – plac zabaw przy ul. Bekasa wzbogacił się o miejskie meble. W ramach GBO 2020 kupiono i zamontowano dwa hamaki, dwa leżaki i dwa stoły piknikowe. Inwestycja kosztowała 48,4 tys. zł.

W Starych Gliwicach przy ul. Sadowej zakończył się drugi etap modernizacji skweru rekreacyjno-wypoczynkowego. Mieszkańcy dzielnicy zyskali asfaltowy tor dla rolkarzy i 4 urządzenia do ćwiczeń siłowych. W ramach prac wykonano też nawierzchnię i zatoczki z kostki brukowej, ustawiono ławki i kosze na śmieci. Całość uzupełniły nasadzenia. Modernizacja kosztowała ponad 160 tys. zł.

 W Czechowicach przy ul. Nad Łąkami wybudowano podświetlaną wiatę, która posłuży mieszkańcom podczas plenerowych spotkań. Teren pod wiatą wybrukowano kostką. Inwestycja kosztowała niemal 125 tys. zł.

W parku Chopina nasadzono 20 drzew i 40 krzewów, Wypełniły luki po roślinach, które ze względu na stan zdrowia trzeba było usunąć. Dozielenienie parku Chopina kosztowało 23,5 tys. zł.

Przy ul. Pszczyńskiej na Trynku zmodernizowano parking. Mieszkańcy mogą parkować w komfortowych warunkach – mają do dyspozycji 81 miejsc postojowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych. W ramach prowadzonych prac uzupełniono ubytki w istniejącej dotychczas nawierzchni parkingu, powiększono przestrzeń parkingu – dodatkowa powierzchnia wyłożona została płytami ażurowymi, wyznaczono miejsca postojowe, wykonano dojazd do kontenerów na śmieci. Inwestycja kosztowała 123,5 tys. zł.

Wszystkie zadania zrealizowano w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020


źródło: www.gliwice.eu
fot. MZUK w Gliwicach