WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.08.2021"Małe Miasto Cieszyn". Dzieci mają głosMałe Miasto Cieszyn” to niezwykły edukacyjny projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie "Twórczy Rozwój", a sfinansowany ze środków Fundacji BGK. Na pięć dni Szkoła Podstawowa nr 5 w Cieszynie zamieniła się w Małe Miasto Cieszyn, a w nim setka dzieci, dwudziestu wolontariuszy, 10 wychowawców oraz 25 przedsiębiorców pracowało, uczyło się i bawiło, a to wszystko po to, aby poznać rolę pieniądza w naszym życiu.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach - poznawały specyfikę różnych zawodów, próbowały swoich sił jako stolarz, krawiec, programista, policjant, wizażysta, dźwiękowiec i wielu innych. Za udział w warsztatach mieszkańcy Małego Miasta Cieszyn otrzymywali pieniądze - cieszyńskie halerze, którymi musieli opłacić obiad i odprowadzić podatki do małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego. Co bardziej oszczędni mogli wpłacić zarobione pieniądze na lokatę w banku, na mniej oszczędnych czekał sklep Kusiciel z drobnymi przyjemnościami. Ostatniego dnia wszystkie dzieci mogły się udać na zakupy do Sklepu Marzeń, gdzie czekały na nich wymarzone zabawki.

Poza pracą i warsztatami dzieci uczestniczyły w imprezach towarzyszących, między innymi zwiedziły wioskę Gołęszyc, która stanęła nieopodal szkoły, wzięły udział w turnieju gier podwórkowych, kursie pierwszej pomocy, zawodach na orientację oraz koncercie zakańczającym półkolonię i projekt Małe Miasto Cieszyn.
Na pamiątkę tego niepowtarzalnego projektu, decyzją mieszkańców Małego Miasta Cieszyn, z podatków odprowadzonych do urzędu skarbowego, zostanie zrealizowana inwestycja społeczna - będzie to betonowy stół do piłkarzyków i stół do ping ponga na Orliku przy SP5. Projektowi towarzyszyła bardzo pozytywna energia i bardzo wielu sojuszników, wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie, jednak największe podziękowanie kierujemy do pani Danuty Łabaj za udostępnienie szkoły oraz do pani Joanny Miszkurki z Fundacji BGK za merytoryczne wsparcie podczas trwania projektu.

Źródło: UM w Cieszynie/Stowarzyszenie "Twórczy Rozwój"; foto: Dominik Kozok na cieszyn.pl