WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN SKALSKI-Wszystkich Świętych z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

26.04.2021"Bohdan" stanął przed Bielskim Centrum Kultury. Upamiętni legendę sceny kabaretowej

Migdałowiec Bohdan rośnie przy Bielskim Centrum Kultury. Upamiętnia śp. Bohdana Smolenia, urodzonego w Bielsku-Białej satyryka, artystę kabaretowego i działacza społecznego. To drzewko przekazane w marcu przez muzyków zespołu Organek.

Tradycją ostatniej trasy koncertowej Organek w nowym świecie jest to, że zespół w każdym z odwiedzonych miast sadzi drzewo. Artyści rozpoczęli akcję jesienią ubiegłego roku podczas koncertu w Warszawie i konsekwentnie przed każdym występem przekazują lub sami sadzą rośliny.

- Drzewo to symbol nadziei, odrodzenia, szczęścia i wiary, że będzie lepiej, a w tych fatalnych czasach jest nam to bardzo potrzebne. Porozumiewamy się z lokalnymi władzami i we wskazanym przez nie miejscu sadzimy roślinę – mówił 22 marca br. tuż przed koncertem w BCK lider zespołu Organek - Tomasz Organek.

Z powodu zimowych warunków atmosferycznych, jakie panowały w Bielsku-Białej w dniu koncertu i jeszcze długo później, sadzenie Bohdana odbyło się dopiero 26 kwietnia. Aby tego dokonać przed Bielskim Centrum Kultury spotkali się prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i członkowie miejscowej Fundacji Ekologicznej Arka z prezesem Wojciechem Owczarzem na czele, którzy od marca opiekowali się Bohdanem. Migdałowiec znalazł swoje miejsce na skwerze w Parku Słowackiego przed wejściem do BCK.

- Upamiętniamy Bohdana Smolenia znanego komika i satyryka pochodzącego z Bielska-Białej. Twórcą nazwy tego drzewa są Tomasz Organek i zespół Organek, którzy będąc tu na ostatnim przed lockdownem koncercie przekazali tę roślinę. Dzisiaj kończymy to dzieło i jednocześnie wpisujemy się w akcję Sadzimy tlen propagowaną, nie tylko w naszym mieście, przez Fundację Ekologiczną Arka – mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski:

Plik dźwiękowy: bohdan.mp3

Sadzenie migdałowca, było też okazją, jak wspomniał prezydent, do inauguracji corocznej akcji Fundacji Ekologicznej Arka w ramach programu Zielona Ręka o nazwie Sadzimy tlen.


 

Źródło: UM w Bielsku-Białej