WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.09.2020ZTM od nowego roku szkolnego dokłada kursy i zwiększa tabor

Powrót roku szkolnego w formie stacjonarnej to okres wytężonej pracy dla komunikacji publicznej. 
 
Zmianie uległy rozkłady jazdy i częstotliwość kursów. Cały czas obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. ZTM monitoruje sytuację, prowadzi badania napełnień, jest w kontakcie z pasażerami i wprowadza dodatkowe kursy na trasach.
  • ZTM od początku września prowadzi badania napełnień.
  • Na kilkudziesięciu liniach autobusowych ZTM dołożyłdodatkowe kursy oraz zwiększyłtabor, aby zapewnić maksymalną możliwość utrzymania dystansu społecznego.
  • ZTM wspólnie z Policją apelują o zasłanianie ust i nosa.
 
1. września znacznemu zwiększeniu uległy potoki pasażerskie. Dzieci powróciły do szkół po wakacyjnej przerwie, a nauka została przywrócona do formy stacjonarnej – w większości przypadków. Nadal jednak obowiązują ograniczenia maksymalnej liczby pasażerów w pojazdach. To spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji ZTM. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego organizator transportu zaplanował przywrócenie rozkładów jazdy na dni robocze szkolne na większości linii, przywrócenie zawieszonych połączeń szkolnych oraz, co bardzo istotne, wzmocnienia na wybranych kursach, które mogłyby być przepełnione. 
– Przesunęliśmy część pojazdów na linie, które kursują w pobliżu szkół. Monitorujemy sytuację odrozpoczęcia roku szkolnego, sprawdzając, czy coś jeszcze wymaga korekty – mówi Hubert Morawski z biura prasowego Zarządu Transportu Metropolitalnego.
 
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pracownicy ZTM ruszyli w teren, aby sprawdzić, czy w pojazdach nie podróżuje zbyt wiele osób. Liczący pojawili się w wielu miejscach Metropolii. 
– Nie tylko prowadzimy badania napełnień w terenie. Przyjmujemy również zgłoszenia pasażerów o przepełnieniach. Na bazie zgromadzonych informacji i po ich analizie wprowadzamy korekty rozkładów jazdy. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie pasażerom komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży – mówi Morawski.
 
ZTM, tak jak i Policja, Straż Miejska, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, kieruje apel do wszystkich pasażerów w zakresie zasłaniania ust i nosa. Należy pamiętać, że stosować można nie tylko maseczki. Dozwolone są też przyłbice czy chusty. Ten obowiązek powinien być jednak bezwzględnie przestrzegany, o czym mówią także najnowsze zmiany GIS.
 
Na 82 liniach przywrócone zostałystandardowe rozkłady jazdy na dni robocze szkolne. Na 8 liniach przywrócone zostały również rozkłady jazdy na dni robocze zwykłe. Na 35 liniach wprowadzono dodatkowe kursy, wydłużono trasy, skierowano do obsługi większy lub zdublowany tabor. Przywrócone zostały także  linie lub kursy nocne.
 
Źródło: ZTM