WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.11.2020Żołnierze WOT oddają osocze!

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej z koronawirusem walczą na różnych frontach. Nie tylko wspierają szpitale, placówki medyczne, Domy Pomocy Społecznej czy seniorów ale także oddają cząstkę siebie i to dosłownie. Ci którzy pokonali wirusa SARS-CoV-2 i są tak zwanymi ozdrowieńcami oddają osocze.
 
Od jednego ozdrowieńca osocze można przetoczyć nawet trzem chorym. Taki zabieg wspomaga układ odpornościowy zakażonych, aktywizujące zainfekowany organizm do efektywniejszej walki z wirusem.
 
Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa Sars-CoV-2 i obecnie nie stwierdza się obecności wirusa w jego organizmie. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi Sars-CoV-2.
 
Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami, przeznaczone do ratowania chorych muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronawirusem, jak i tych związanych ze standardową procedurą oddawania honorowo krwi.
- Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości co do oddania osocza. Jak w ogóle mógłbym się na tym zastanawiać skoro mogę w ten sposób pomóc osobom walczącym z koronawirusem. Co więcej, wcześniej nigdy nie oddawałem krwi a teraz po oddaniu osocza mogę powiedzieć, że zacznę regularnie oddawać także krew – mowi chorąży Artur Hnat.
 
Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat śląscy terytorialsi oddali ponad tysiąc litrów krwi, teraz na pomoc ruszyli ozdrowieńcy – pierwsi oddali już w sumie ponad 2 litry osocza a następni już czekają w kolejce.
 
Osocze można oddawać między innymi w Katowicach w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
 
Źródło: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej