WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

08.04.2020Zmiana organizacji ruchu na DK81 w Katowicach

Budowa węzła drogowego w Katowicach Piotrowicach wkracza w kolejny etap – zmiany w organizacji ruchu od 14 kwietnia.
 
Wykonawca przystępuje do kolejnego etapu prac na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej w ramach inwestycji przebudowy węzła drogowego na DK81. W ostatnich tygodniach wykonawca prace kanalizacyjne realizował w ciągu ul. Armii Krajowej, które teraz będzie kontynuował po drugiej stronie jezdni. Ponadto wykonywane będą roboty związane z konstrukcją drogi, chodnika, przystanku autobusowego i sieci teletechnicznej.
- Od 14 kwietniawykonawca nadal będzie prowadził prace związane z budową węzła drogowego wzdłuż ul. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Małachowskiego, przy czym po drugiej stronie jezdni. Wyłączony z ruchu zostanie pas ruchu na kierunku od Piotrowic do Ligoty, przy czym objazd pozostanie na dotychczasowych zasadach. W tym okresie fragment ul. Armii Krajowej będzie nadal jednokierunkowy, a kierowcy jadący od strony Ligoty będą prowadzeni objazdem ul. Małachowskiego. Ruch w kierunku Ligoty utrzymany będzie ul. Armii Krajowej. Po zakończeniu tego etapu prac wykonawca będzie musiał przeprowadzić analogiczne także od strony Piotrowic - wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
 
Nowa organizacja ruchu będzie obowiązywać przez minimum 4 tygodnie - dokładny termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych oraz rozwoju sytuacji epidemicznej.
 
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji o wartości 73,4 mln zł powstaje dwupoziomowe skrzyżowanie. Prace budowlane trwają od początku 2018 roku i zakończą się w III kwartale tego roku.
Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic po zakończeniu przebudowy odczują ogromną poprawę. Jedną z podstawowych kwestii jest oddzielenie ruchu tranzytowego od komunikacji lokalnej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
 
W ramach przebudowy powstanie tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa i też w drugą stronę - nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu. W tym miejscu powstanie także dwupasowe rondo, które będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla osób poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo. 
 
W Katowicach duży nacisk kładzie się na rozwój transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny zarówno dla pieszych, kierowców, rowerzystów, jak i osób korzystających z komunikacji publicznej.
Zdaję sobie także sprawę, że aby komunikacja miejska mogła prawidłowo funkcjonować ważna jest też infrastruktura drogowa. Nie każdy może zrezygnować z podróży samochodem, a duża część pojazdów – jako ruch tranzytowy – przejeżdża przez Katowice, dlatego ważną inwestycją jest przebudowa wąskich gardeł na drodze krajowej nr 81 w Piotrowicach i Giszowcu– dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic. 
 
Przypomnijmy, że na DK81 trwa przebudowa dwóch dużych węzłów drogowych o wartości ponad 320 milionów złotych, z czego 260 milionów złotych – to pozyskane dofinansowanie zewnętrzne.
 
Źródło: UM Katowice