WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

22.07.2020Zabrze: przy Piłsudskiego i Roosvelta jest już nowe rondo!

Ta ważna dla mieszkańców i kierowców inwestycja kosztowała blisko 8 milionów złotych.
 
Budowa ronda to drugi etap modernizacji ulicy Piłsudskiego. W ramach pierwszej części projektu,która wykonana została  w ubiegłym roku, zmieniona została nawierzchnia ulicy Piłsudskiego na liczącym blisko 900 metrów odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Roosevelta. Dzięki usunięciu służącej przez dekady kostki brukowej kierowcy mogą w bardziej komfortowych warunkach korzystać z ważnego fragmentu miejskiej infrastruktury drogowej.
 
Nowe rondo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz usprawni ruch, który zwiększony jest po każdym wydarzeniu sportowym odbywającym się na pobliskiej Arenie Zabrze. W ramach inwestycji utworzony został także parking samochodowy, który służyć będzie odwiedzającym sąsiadujący z rondem Miejski Ogród Botaniczny.
- To ważna inwestycja dla mieszkańców, którzy od kilkudziesięciu lat czekali na przebudowę ulicy Piłsudskiego. Cieszę się, że z powodzeniem pozyskaliśmy środki zewnętrzne na realizację tego zadania. Dzięki temu poprawi się płynność i bezpieczeństwo ruchu samochodowego – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
 
Zakres prac objął także budowę chodników, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych oraz przebudowę oświetlenia ulicznego. Całość inwestycji kosztowała niemal 8 milionów złotych. Miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowychw wysokości 11 milionów złotych.
 
W czasie prowadzenia robót budowlanych wykonawca wydobył i zabezpieczył bunkier z okresu II Wojny Światowej. Choć znalezisko nie jest objęte ochroną konserwatorską, ma wartość historyczną, dlatego zostanie pomalowane i wyeksponowanewraz z tablicą informacyjną w rejonie parkingu wybudowanego przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym.
 
W rejonie ronda trwają jeszcze prace porządkowe i montaż wiat przystankowych. Miejskie Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu przygotowuje się do realizacji trzeciego etapu projektu, który polegać będzie na przedłużeniu ul. Piłsudskiego do ul. Szkubacza.
 
Źródło: UM Zabrze