WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

04.05.2020Zabrze: Ostatni etap tworzenia "małej strefy ekonomicznej"

Ponad milion złotych z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskało Zabrze na utworzenie drogi łączącej ul. Handlową z ulicami Pyskowicką i Magazynową. 
 
Dzięki wartej około 9 mln zł inwestycji, możliwa będzie sprzedaż kolejnych dwóch gruntów w tzw. "małej strefie ekonomicznej". Infrastruktura ułatwi również funkcjonowanie istniejących już zakładów pracy.
 
W ramach inwestycji wybudowanych zostanie 660 m drogi wraz z oświetleniem, ścieżką rowerową i chodnikiem, zjazdami do posesji oraz pełnym uzbrojeniem w sieci wodno-kanalizacyjnej. Nowa infrastruktura zostanie połączona z ulicami Magazynową i Pyskowicką rondem, które zapewni większe bezpieczeństwo niż zwykłe skrzyżowanie.
 
Miasto w ostatnich latach wybudowało na należących do gminy terenach ulicę Handlową. W ubiegłym roku powstał kolejny odcinek drogi, który pozwolił na utworzenie czterech działek inwestycyjnych na północ od ul. Handlowej. Budowa nowej drogi w ramach III etapu przedsięwzięcia pozwoli na udostępnienie kolejnych terenów, tym razem po stronie południowej. Gmina przygotowała tam dwie działki o łącznej powierzchni ponad 5 ha, które zostaną przekazane na sprzedaż po zakończeniu budowy nowej drogi. Obszar już dzisiaj cieszy się sporym zainteresowaniem biznesu, o czym świadczy realizowana właśnie przez firmę Panattoni Europe inwestycja. Amerykańskie przedsiębiorstwo buduje na tym terenie obiekt przemysłowo-magazynowy o łącznej powierzchni ponad 60 tysięcy m2.
 
Inwestycja drogowa pozwoli także na lepsze skomunikowanie terenów zagospodarowanych już wcześniej przez takich inwestorów, jak m.in.: NMC, Electrolux czy Pionart. Nowe połączenie sprawi, że samochody dostawcze nie będą musiały dokonywać już objazdu przez ul. Składową.
 
Warto przypomnieć, że miasto zainwestowało także 65 mln zł w uzbrojenie zabrzańskich terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul Ofiar Katynia. Działki zakupiło tam już 26 inwestorów. Dotąd swoje zakłady w zabrzańskiej strefie (liczącej 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha) uruchomiło 13 firm, które zainwestowały ok. 500 mln zł i zatrudniły blisko 1,5 tys. osób.
 
Źródło: UM Zabrze