WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

09.12.2020Z Czechowic do Zwardonia 160 km/h... pociągiem?! PKP PLK opracuje studium uwarunkowań

Jak przebudować linie Kolejową z Czechowic –Dziedzic do Zwardonia, żeby było szybciej i wygodniej? Odpowiedzieć ma studium wykonalności przebudowy linii nr 139. Z myślą o kolejnej inwestycji torowej w regionie, PKP PLK podpisały umowę na opracowanie takiego dokumentu.

- Studium wykonalności to zaledwie preludium do właściwych projektów, ale bardzo ważne, jeżeli planuje się tak duże zmiany, jak np. położenie drugiego toru lub mijanek na jednotorowym, górskim odcinku od Wilkowic Bystrej do Zwardonia – mówi prezes PKP PLK, Ireneusz Merchel:

Plik dźwiękowy: 1(1).mp3

Tory przy stacjach mają zostać wydłużone tak, żeby mieściły się pociągi towarowe o długości nawet 750 m. Na tych stacjach, które nie objęła pierwsza faza modernizacji linii do Zwardonia, zostaną również wyremontowane perony i wiaty przystankowe:

Plik dźwiękowy: merch2.mp3

Dzięki inwestycji pociągi z Czechowic do Zwardonia i dalej na Słowację mają jeździć szybciej. Towarowe do 120, a osobowe nawet do 160 km/h. Ale to na razie dość odległa przyszłość. Przewiduje się, ze prace studialne powinny zakończyć się w połowie 2022 roku. Po opracowaniu studium wykonalności, możliwe będzie rozpoczęcie prac projektowych, a następnie prac budowlanych - w nowej perspektywie finansowej.

 

 

Foto: ilustr. PKP PLK