WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

25.09.2020W Cieszynie zawrzało: "Browar musi zostać!"

Mieszkańcy Cieszyna są oburzeni informacją o planowanej sprzedaży lub – jeśli nie znajdzie się nabywca – likwidacji jednej z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta – Browaru Zamknowego. Powiedzieli nam, co o tym wszystkim myślą.

„Browar w Cieszynie zostanie sprzedany albo zamknięty” - informacja podana przez właściciela historycznego browaru, Grupę Żywiec SA, zelektryzowała opinię publiczną.

W mieście nad Olzą nikt nie wyobraża sobie, żeby tak chętnie odwiedzane muzeum, miejsce spotkań i imprez kulturalnych, miałoby zniknąć z turystycznej mapy Cieszyna:

Plik dźwiękowy: tk_2browar%20SOND.mp3

Tego samego zdania jest burmistrz, Gabriela Staszkiewicz:

Plik dźwiękowy: tk_1browar%20SET.mp3

Burmistrzyni Cieszyna wystosowała pismo do Zarządu Grupy Żywiec SA:

„Z niepokojem przyjęliśmy informację o planach zamknięcia Browaru Zamkowego w Cieszynie. Miejsce to stanowi dziedzictwo nie tylko Miasta Cieszyn, Śląska Cieszyńskiego, ale także polskiej tradycji piwowarskiej. Browar Zamkowy jest ważnym miejscem na mapie Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Stanowi także jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych i część zabytkowego Wzgórza Zamkowego. Jest miejscem wydarzeń kulturalnych, z których korzystają mieszkańcy i turyści. Wpisuje się w Państwa strategię promowania warzenia piwa z tradycją. Biorąc pod uwagę te fakty, czy Zarząd bierze pod uwagę ponowną analizę i wycofanie się z podjętej decyzji?
Jeśli decyzja o sprzedaży jest ostateczna, czy jako Miasto Cieszyn możemy się włączyć w poszukiwanie inwestora? W takiej sytuacji mamy kilka pytań:
1. Na jaką kwotę Grupa Żywiec S.A. wyceniła Browar Zamkowy w Cieszynie?
2. Czy Zarząd rozważa możliwość sprzedania Browaru Zamkowego innemu koncernowi piwowarskiemu?
3. Czy Zarząd podjął rozmowy z potencjalnymi inwestorami? Jeśli tak, to kiedy i z kim?”

…..

Nie wiadomo, czy znajdzie się nabywca, ani czy nowy właściciel zechce zachować turystyczną funkcje Browaru Zamkowego, który od 1846 roku nieprzerwanie produkuje trunek kojarzony z Grodem Trzech Braci. Na razie wygląda na to, że cała inicjatywa w sprawie przyszłości browaru pod zamkiem leży po stronie właściciela. Miasto zapowiada, że nie zostawi tej sprawy bez reakcji i czeka na odpowiedź Grupy Żywiec SA.

Tego również oczekują mieszkańcy i wszyscy zakochani w historycznym klimacie „nadolziańskiego grodu”.

 

Źródło: Fb Gabriela Staszkiewicz
foto: wikipedia.org, cieszyn.pl