WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

19.08.2020Szpital z Bytomia apeluje do ozdrowieńców z COVID-19 o osocze dla najciężej chorujących

 
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje do wszystkich osób, które przeszły już COVID-19 i niedawno odebrały drugi negatywny wynik na zakażenie koronawirusem do oddawania osocza. Jest ono bardzo potrzebne pacjentom walczacym o powrót do zdrowia. 
- Osocze ozdrowieńców jest jednym z niewielu leków, o których wiemy, że działa. I jeżeli go brakuje, to mamy poważny problem - mówi dr Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.  
 
Plik dźwiękowy: dzwiekJJ.mp3
 
Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach mówi, że obecnie szpitale przysyłają zapotrzebowanie na spore ilości osocza. W pierwszej fazie pandemii zapasy były spore. Teraz jednak osocze się kończy. 
- Nie posiadamy już osocza ozdrowieńców grupy A i grupy AB. Pozostało nam niewiele grupy 0 i grupy B - mówi Izabela Trepka.
 
Plik dźwiękowy: dzwiekIT.mp3
 
Kto może oddać osocze?
 
Osoby, które już wyzdrowiały i mają dwa negatywne wyniki testów. Ważne, by do RCKiK zgłosić się jak najszybciej po wyzdrowieniu (najlepiej dwa tygodnie po ostatnim negatywnym wyniku), ponieważ właśnie wtedy w organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał. Osocze jest pobierane od osób zdrowych w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych. Częściej jest pobierane od mężczyzn, ponieważ kobiety, które były w ciąży nie mogą podzielić się osoczem.
 
Z każdej donacji są przygotowywane trzy opakowania tego naturalnego leku. Jeśli mamy bardzo wysoki poziom przeciwciał, możemy oddać osocze maksymalnie pięć razy. Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec jest właśnie jedną z takich osób, a to oznacza, że pomógł aż 15 chorym. Zapewnia, że po każdej donacji czuł się bardzo dobrze, wręcz lepiej, bo taka forma pomocy – dzielenie się osoczem i krwią, daje poczucie spełnienia.
 
Osoby, które chciałyby pomóc chorym proszone są o kontakt z RCKiK w Katowicach, bo tam jest specjalistyczny sprzęt do pobierania osocza. Najlepiej zadzwonić: tel. 726 227 229.
 
W trakcie rozmowy specjaliści przeprowadzą pierwszy wywiad. Można umówić się na dogodny termin, a także dostać wolne na dzień donacji i zapas czekolad. Kandydaci do oddania osocza przejdą też odpowiednie testy.
 
Źródło: Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu