WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.05.2020System wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach już działa!

W Katowicach system rowerów miejskich był gotowy do uruchomienia już 1 kwietnia. Z uwagi na decyzje na szczeblu centralnym związane ze stanem epidemii w Polsce, jest to możliwe dopiero teraz. 
 
Biorąc pod uwagę obecną sytuację wprowadzone zostały dodatkowe zalecenia i procedury, a sam system został uruchomiony w środę 6 maja.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie było możliwości, by system rowerów miejskich w tym sezonie uruchomić wcześniej. W ramach Unii Metropolii Polskich postulowaliśmy o zniesienie ograniczenia w funkcjonowaniu rowerów miejskich, bo podobnie jak na Zachodzie traktujemy rower jako alternatywny środek transportu. W związku z aktualizacją rozporządzenia, uruchomiliśmy system 6 maja. Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. Dlatego nie zwlekając dłużej uruchomiliśmy system, przy czym wprowadziliśmy dodatkowe zalecenia dla osób korzystających, a operatora zobowiązaliśmy do wprowadzenia dodatkowych procedur, m. in. codziennej dezynfekcji rowerów i urządzeń – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
 
Operator systemu będzie dezynfekował rowery minimum dwa razy dziennie. W trakcie wizyt na stacjach, podczas relokacji i serwisowania rowerów dezynfekowane będą rączki, manetki oraz siodełka. Dezynfekowane będą także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników. 
– Ponadto rekomendujemy, by użytkownicy przed odjazdem także samodzielnie przetarli osobistym żelem do dezynfekcji rączki lub korzystali z rękawiczek. Przypominamy również, że rower można wypożyczyć za pomocą aplikacji na swoim smartfonie – dodaje Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
 
Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone spółce PKM Katowice. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta – w 2015 roku testowo uruchomiono trzy stacje, w ubiegłym roku było ich 75, a w tym docelowo planujemy dalsze powiększenie systemu minimum do 82 stacji. Konkretna liczba uzależniona jest od umów podpisanych z partnerami prywatnymi, a także sytuacji finansowej miasta.
- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, której istotną częścią jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, która w Katowicach cały czas rośnie i jest największa w całym województwie. W tym roku mieszkańcy mogą korzystać z jeszcze większej ilości rowerów miejskich i stacji, jednak z uwagi na wyjątkową sytuację trwają jeszcze rozmowy w zakresie ostatecznej jej liczby. Jednak podkreślam, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami docelowo w Katowicach w kolejnych latach będzie działało łącznie aż 150 stacji. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz niezależnym od Miasta opóźnieniem w uruchomieniu systemu „City by bike” planujemy, że system w tym roku będzie funkcjonował do końca listopada, przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznym - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 
 
W Katowicach rowery w zeszłym sezonie wypożyczono ponad 260 tys. razy. To pokazuje, że sprawdza się miejska strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym, dlatego przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa postanowiono je jak najszybciej uruchomić.
 
 
Dostępnych będzie 61 stacji rowerowych ze środków Miasta Katowice oraz 9 stacji partnerskich w lokalizacjach z zeszłego roku. Rozbudowa systemu czeka nas też w kolejnych miesiącach.
– Utrzymujemy plany rozbudowy systemu w trakcie sezonu. Przed nami zaplanowana na czerwiec rozbudowa o 5 stacji realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, ale także montaż stacji w momencie uruchamiania nowych inwestycji – basenów i centrów przesiadkowych – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.
 
Pierwsza rozbudowa systemu czeka nas jeszcze przed wakacjami – gdy zainstalowanych zostanie 5 nowych stacji ulokowanych w czterech dzielnicach Katowic: Śródmieście, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Dąb, Bogucice. Kolejna rozbudowa związana jest z otwarciem centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej, a także basenami w Brynowie i Szopienicach-Burowcu. 
Ewentualna dodatkowa rozbudowa o wcześniej zapowiadane stacje jest uzależniona od sytuacji finansowej miasta, która w tym roku z uwagi na stan epidemii jest trudna. W chwili obecnej, musieliśmy podjąć szereg działań i zakupów  spowodowanych koronawirusem, a tym samym kosztów związanych z ograniczaniem skutków epidemii - naturalnym i odpowiedzialnym działaniem jest ograniczenie wydatków bieżących, dlatego w zakresie ewentualnej rozbudowy decyzje jeszcze nie zostały podjęte – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
 
W nadchodzącym sezonie wraz ze zwiększeniem ilości stacji zwiększa się także ilość rowerów do 666. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będą rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu załadunku do 100 kg lub czworo małych dzieci. 
 
Na realizację systemu miasto Katowice przeznaczy ponad 2,3 mln złotych. W ramach tej kwoty operator uruchomi dotychczasowe stacje, zamontuje kolejne, a także będzie odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego przygotowania i działania, tj. od 1 kwietnia do końca listopada. Ponadto odpowiedzialny będzie także za wdrożenie dodatkowych procedur związanych z dezynfekcją urządzeń oraz wprowadzenia nowych rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo korzystania z rowerów miejskich w związku z koronawirusem.
 
Źródło: UM Katowice