WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.07.2020Stadion Śląski ma już 64 lata!

22 lipca Stadion Śląski świętował 64. rocznicę swojego uroczystego otwarcia. Aby upamiętnić to wyjątkowe wydarzenie wprowadzone zostały trzy trasy zwiedzania  legendarnego obiektu.
 
Na odwiedzających czeka m.in. specjalnie przygotowana Sala Muzealna oraz kino. Dodatkowo wszyscy chętni mogą samodzielnie wejść na punkt widokowy.
 
22 lipca 1956 roku 100 tysięcy osób zgromadzonych na Stadionie Śląskim mogło obserwować liczne atrakcje, jakie przygotowano z okazji otwarcia tego niezwykłego obiektu. Były to m.in. zawody lekkoatletyczne, przelot nad obiektem trzech odrzutowców oraz występ orkiestry dętej. Wszyscy zebrani czekali jednak na inauguracyjny mecz Polska – NRD. Spotkanie to zakończyła się niekorzystnym dla biało-czerwonych wynikiem 0:2, a co gorsza pierwsza bramka zdobyta na stadionie była… golem samobójczym.
- Wydaje mi się, że wydarzenie to pokazuje, jak przewrotna bywa historia. Do dziś gościliśmy naszą kadrę aż 58 razy, z czego 24 spotkania były zwycięskie, a 14 zremisowaliśmy. Co jednak ważne, nasz Stadion to również miejsce, gdzie Polacy triumfowali w wielu innych dziedzinach. Starczy przypomnieć choćby zwycięstwo Jerzego Szczakiela w Indywidualnych Mistrzostwach Świata na żulu w 1973 roku, czy też wyrównanie rekordu świata w biegu na 200 m przez Irenę Szewińską w 1967 roku – mówi Jan Widera, Prezes Stadionu Śląskiego. 
 
Przez lata śląski gigant był miejscem organizacji największych imprez sportowych, w tym licznych zawodów lekkoatletycznych oraz żużlowych. Z czasem zaczęto na nim organizować także największe koncerty, a także festiwale muzyczne. Wspomnieć można m.in. koncerty zespołów U2, Guns N’ Roses, czy też autorskie widowisko Jana A. P. Kaczamarka „Rapsodia Śląska”.
- Stadion Śląski to miejsce, które zapisało się na kartach polskiego, europejskiego, ale też światowego sportu. Gdy dodamy do tego liczne wydarzenia kulturalne to możemy mówić o obiekcie wyjątkowym w skali globu. Bardzo zależy nam na tym, aby„Kocioł Czarownic” poznać mogło jak najwięcej osób. Zarówno sam obiekt, jak i jego bogatą historię. Z okazji rocznicy uroczystego otwarcia postanowiliśmy zmodernizować nasze zwiedzanie. Dlatego też wprowadzamy 3 warianty dostępnych tras, aby każdy, niezależnie od ilości posiadanego czasu, mógł nas odwiedzić – mówi Jan Widera, Prezes Obiektu. 
 
Najkrótsza trasa zwiedzania obejmuje wizytę w szatni reprezentacji, w strefie SPA, a także przejście tunelem zawodniczym wprost na wyjątkową murawę. Średnia poszerzona jest o wizytę w loży VIP oraz w galerii. Najdłuższa trasa to także wizyta w specjalnie przygotowanych z okazji 64. rocznicy salach: muzealnej oraz kinowej. Osoby, które wybiorą tę trasę odwiedzą również stadionowy komisariat policji oraz trybunę prasową. Dodatkowo dostępny jest punkt widokowy, na który wszyscy chętni mogą wejść samodzielnie. 
- Nasza Sala Muzealna to niezwykłe miejsce. Zobaczyć można tutaj m.in. metalowy odlew przedstawiający Stadion z lat 60., wyjątkową makietę obecnego obiektu, ale też oryginalny kombinezon Krzysztofa Cegielskiego z Grand Prix Europy na żużlu z 2003 roku. Nie mógłbym też nie wspomnieć o własnoręcznie uszytej piłce Gerarda Cieślika, czy księdze pamiątkowej z autografem legendarnego Pelégo. Zresztą w naszych zbiorach mamy też autograf Micka Jaggera czy zapis nut „Rapsodii Śląskiej” skomponowanej przez Jana A. P. Kaczamrka – dodaje Jan Widera. – Oczywiście to tylko mała część tego, co można tutaj zobaczyć.Nie chciałbym zdradzać wszystkiego, co przygotowaliśmy, dlatego serdecznie zapraszam już dziś, aby poznać to wyjątkowe miejsce – kończy Prezes Stadionu Śląśkiego.
 
Zwiedzanie Stadionu Śląskiego dostępne jest codziennie. Od poniedziałku do piątku trasa krótka dostępna jest w godzinach: 9:00, 9:30 oraz 14:00, trasa średnia o 15:00 oraz o 16:00, a trasa długa o 10:00 i 12:00. W soboty i niedziele natomiast trasa krótka działa o 14:00 oraz o 14:30 i 17:30, trasa średnia w godzinach 15:30 i 16:30, a trasa długa również o 10:00 i 12:00. Dodatkowo w godzinach działania obiektu, codziennie od godziny 7:00 do 21:00,  samodzielnie można wejść na punkt widokowy znajdujący się na wysokości 26 metrów licząc od bieżni lekkoatletycznej Stadionu.
 
Źródło: Stadion Śląski