WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

MARCIN SKALSKI-Wszystkich Świętych z Radiem FEST

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

30.11.2020Sosnowiec żłobkami stoi!

Od kilku lat Sosnowiec stale zwiększa liczbę miejsc w żłobku miejskim. Zaledwie 9 miesięcy temu został otwarty najprawdopodobniej największy w województwie śląskim odział przy ulicy Suchej, a miasto już kończy budowę kolejnego i planuje otwarcie następnego! Sosnowiec znalazł się bowiem na liście miast, które właśnie otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+".
 
Przyznane 750 tys. zł pozwoli na utworzenie zupełnie nowego oddziału żłobka miejskiego przy ulicy Piłsudskiego w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. 
– W nowym oddziale zapewnimy opiekę nad 25 dziećmi. Oczywiście przed nami cała procedura związana z przetargami, ale liczę na to, że placówka ruszy w przyszłym roku. Dziękujemy za wsparcie wojewodzie śląskiemu – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
 
Od lutego setka maluchów znalazła opiekę w nowym oddziale przy ulicy Suchej. Całkowity koszt modernizacji budynku, wraz z wyposażeniem, wyniósł 4,5 mln zł. Warto podkreślić, że miasto na adaptację budynku pozyskało największą w województwie śląskim dotację. Teraz dzięki dodatkowym funduszom uda się w tym budynku utworzyć kolejnych 20 miejsc.
- Możemy pochwalić niezwykła skutecznością w pozyskiwania środków programu „Maluch+". Od wielu lat jesteśmy w czołówce miast, które potrafią pozyskać naprawdę duże fundusze – tłumaczy Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.
 
Efektem pracy urzędników jest pozyskanie dofinansowania na ósmy oddział miejskiego żłobka, który właśnie powstaje w Maczkach przy ulicy Skwerowej w budynku szkoły podstawowej.
- Tym razem na wsparcie będą mogły liczyć rodziny z południowo-wschodniej części Sosnowca. W placówce, która ruszy w ciągu trzech miesięcy, znajdzie opiekę blisko 60 dzieci -  wyjaśnia prezydent Chęciński. Koszt wszystkich prac zamknie się w 2,2 mln zł.
 
Przypomnijmy, że na koniec 2015 roku żłobek miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W tej chwili wliczając siedem oddziałów Żłobka Miejskiego oraz dwa Kluby Dziecięce, miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu ósmego oddziału w Maczkach liczba ta wzrośnie do 538. Przyszły rok to kolejne 25 miejsc w dziewiątym oddziale przy ul Piłsudskiego i dodatkowych 20 miejsc przy ulicy Suchej. Podsumowując, Żłobek Miejski będzie pełnił opiekę nad 583 dziećmi.
 
Warto również pamiętać, że miasto od wielu lat wspiera pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca, dopłacając 500 zł do pobytu blisko 600 dzieci. Takie wsparcie pozwoliło na utworzenie kilku niepublicznych placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi sosnowiczanami.
- Wliczając środki z budżetu miasta oraz dotację z programu „Maluch+", w latach 2016-2021, na modernizację budynków oraz wyposażenie nowych oddziałów Żłobka Miejskiego wydamy około 15 milionów złotych – podsumowuje prezydent Sosnowca.
 
Źródło: UM Sosnowiec