WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

06.07.2020Sosnowiec: Zamiast centrum handlowego, będą mieszkania?

Prezydent Sosnowca kilka tygodni temu spotkał z przedstawicielami firmy Euro Mall, która jest właścicielem terenu przy ulicy Staszica.
 
To właśnie na tym obszarze znajduje się stara wieża wyciągowa i fragment muru dawnej Huty Katarzyna wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków.
- Spotkaliśmy się przedstawicielami firmy i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze nam się rozmawiało. Otrzymaliśmy zapewnienie o współpracy oraz chęć przekazania miastu działki, na której znajduje się zabytkowa wieża, wraz z odcinkiem muru. Sugerowaliśmy też zmianę koncepcji zagospodarowania terenu. Właśnie dotarło do nas pismo podtrzymujące ustalenia  – wyjawił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
 
Firma wstrzymała wszystkie prowadzone przez siebie w tym rejonie prace.
– Jesteśmy świadomi jaką wartość historyczną dla mieszkańców i miasta ma ten teren. Dlatego chcielibyśmy ewentualną inwestycję zrealizować przy wykorzystaniu walorów historycznych terenów – napisali w piśmie przedstawiciele Euro Mall Polska.
 
Spółka od wielu lat planowała przy ulicy Staszica budowę centrum handlowego. To jednak może się zmienić. Firma wystąpiła właśnie z wnioskiem o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dla terenu którego jest właścicielem. Zamiast centrum handlowego rozważa budowę nowych mieszkań.
 – To może być świetne rozwiązanie i zapewne się spodobać mieszkańcom, którym zależy na zachowaniu historii i tożsamości tego terenu.  Samo osiedle może doskonale współgrać z zabytkowymi elementami. Właśnie o tym rozmawialiśmy na spotkaniu. Już rozpoczęliśmy pracę nad koncepcją wprowadzania zmian w studium, które pozwolą na wybudowanie w tym miejscu mieszkań – mówi Arkadiusz Chęciński.
 
Źródło: UM Sosnowiec