WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

23.10.2020Sosnowiec: ruszyły nasadzenia 47 tysięcy krzewów i drzew!

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace w Parku im. Jana Fusińskiego przy sosnowieckim Egzotarium. Wykonawca zakończył już prace budowlane i przymierza się do wykonywania nasadzeń drzew i roślin.
 
Prace w parku ruszyły nieco ponad rok temu. Dawny Park im. Fusińskiego zamieni się w Park Bioróżnorodności. Za inwestycję odpowiada czeska firma 4AS, która już się uporała z pracami budowlanymi. Pojawiły się nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej, drewniane podesty, oczka wodne i domki dla owadów, ptaków oraz budki dla nietoperzy. Na terenie parku jest również toaleta. Jest też sporo elementów małej architektury, w tym ławek, a całość została ogrodzona. Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych
 
Teraz wykonawca rozpoczyna etap nasadzeń, który potrwa kilka tygodni. 
– Nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek nasadzali tak wielką liczbę drzew i krzewów. W tym przypadku mówimy o ponad 47 tysiącach krzewów i około 250 drzewach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
 
Rośliny będą pogrupowane i sadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach, przy których znajdzie się informacja o samych roślinach. 
– Tym samym stworzymy ścieżki edukacyjne, przy których goście będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat roślin, które właśnie oglądają. Zadbaliśmy o to, by były to rodzime gatunki - mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.
 
Warta 7 mln zł przebudowa parku realizowana jest w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
Planowany termin zakończenia prac wyznaczony jest na styczeń 2021 roku, jednak wykonawca deklaruje, że wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.
 
Źródło: UM Sosnowiec