WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

27.11.2020Sosnowiec: drony będą wspierać pracę strażników miejskich!

Dwa drony będą wspierały pracę strażników miejskich w Sosnowcu. Dzięki nim walka ze smogiem będzie jeszcze skuteczniejsza, ale też pomoże w innych działaniach. To kontynuacja działań miasta związanych z poprawą jakości powietrza.
 
Drony dzisiaj kojarzą się przede wszystkim z pięknymi zdjęciami zrobionymi z lotu ptaka, ale w Sosnowcu będą wspierały również pracę służb. Od niedawna 2 urządzenia firmy DJI wspierają strażników miejskich.
- Będą pracowały w różnych warunkach. Możliwości jakie mają powodują, że na pewno ułatwią pracę strażnikom, którzy oczywiście zostali do tych celów specjalnie przeszkoleni - mówi Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta miasta.
 
Do sosnowieckiej straży miejskiej trafiły dwa drony o wartości ponad 30 tysięcy złotych. Urządzenia posiadają kamerę 4K oraz kamerę termowizyjną. Do ich obsługi przeszkolonych zostało 6 strażników. Drony posłużą przede wszystkim do kontroli jakości spalonego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu - przyznają strażnicy. Wcześniej strażnicy przy kontrolach prowadzonych przy użyciu drobna korzystali z form zewnętrznych.
- Drony to wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową - mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński. Urządzenia pomogą również w zabezpieczeniu imprez masowych, będą wspierały poszukiwania zaginionych osób, ale mają także możliwość śledzenia wyznaczonych osób i pojazdów.
 
Wsparciem dla sosnowieckiej Straży Miejskiej jest wykonana przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa (GIG) w Katowicach mapa smogowa miasta, która pokazała w których dzielnicach zjawisko smogu jest największe. Według danych są to Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów na południe od ulicy mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu Środuli, Śródmieściu.
 
Źródło: UM Sosnowiec