WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

15.09.2020Sosnowiec: Bezpłatne szczepienia dla seniorów i nie tylko

Miasto wyłoniło podmioty, które wykonają szczepienia ochronne przeciwko grypie mieszkańców miasta w wieku 60 do 75 lat.
- To dopiero początek, ponieważ wkrótce ruszy program szczepień m.in. pracowników oświaty – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
 
Od wielu lat Sosnowiec organizuje dla seniorów bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. W ubiegłym roku skorzystało z nich 2 tys. osób. Teraz ta liczba ma wzrosnąć do 4 tys. Mowa o grupie seniorów od 60 do 75 roku życia. 
- Seniorzy po 75 roku są objęci krajowym programem bezpłatnych szczepień. Z naszego programu mogą więc skorzystać nieco młodsi seniorzy. Oprócz mieszkańców zgłaszających się bezpośrednio do przychodni na szczepienie zadbamy także o podopiecznych sosnowieckiech ośrodków wsparcia, a więc domów pomocy społecznej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego – informuje Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta miasta odpowiedzialna m.in.: za zdrowie i opiekę społeczną.
 
Koszt szczepień to 200 tys. zł.
 
Osoby w wieku od 60 do 75 lat włącznie, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami będą mogły skorzystać ze szczepienia w miejscu zamieszkania.
 
Wyłonione w wyniku konkursu podmioty, które będą odpowiedzialne za wykonanie szczepień to:
  • NZOZ Nasza Przychodnia (ul. Kisielewskiego 2),
  • SANTE CLINIC SP. Z O.O. SP. K. al. (Wolności 6),
  • Fundacja Unia Bracka (ul. Dmowskiego 61 oraz Ogrodowa 1),
  • Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego – ośrodki przy ul. Wawel 15, Wojska Polskiego 19, Nowopogońska 57, Hallera 5.
- Pandemia Covid-19 sprawiła, że wszyscy musimy zwracać baczniejszą uwagę na każde przeziębienie. Musimy zadbać o pracowników oświaty, pomocy społecznej, a tym samym o uczniów i podopiecznych MOPS-u, opiekunów seniorów. Dlatego miasto ogłosiło drugi konkurs na bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko grypie. Mowa o grupie około 7 tys. osób w tym: pracowników oświaty, MOPS, MOSiR, Urząd Miasta, MZZL, DPS, jednostek kultury. Każda z instytucji przesłała do UM informację na temat liczby pracowników zainteresowanych szczepieniem. Z rozeznania wynika, że jest to grupa ok. 1800 osób. Kosz szczepień to blisko 120 tys. zł – dodaje Anna Jedynak.
- Warto w tym miejscu dodać, że szczepienia są dobrowolne. Nikogo nie będziemy do niczego zmuszać, każdy podejmie samodzielną decyzję – mówi prezydent Chęciński.
 
Szczepienia powinny ruszyć w ciągu dwóch tygodni.
 
Źródło: UM Sosnowiec
Fot.: Pixabay.com