WinampSŁUCHAJ ONLINE
Teraz na antenie Radia Fest:

PASMO MUZYCZNE-Program nocny

Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 22 22
Napisz do nas: antena@radiofest.pl
Znajdź nas na: facebook.com/festradio

07.07.2020Śląscy terytorialsi doskonalą swoje umiejętności z działania kryzysowego

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjechali tym razem na ćwiczenia do ośrodka Wodnik w Kuźni Raciborskiej oraz na terenie Lublińca.
- Terytorialsi szkolą się między innymi po to by w razie potrzeby wspierać straż i policję. To ważne żebyśmy byli realnym wsparciem dla służb, a będziemy nim tylko gdy nasi żołnierze będą odpowiednio przeszkoleni – zaznaczył płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Żołnierze ćwiczyli działanie w czasie powodzi, nawałnicy, podczas pożarów czy też wypadków komunikacyjnych. 
 
Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 13 ŚBOT podpisała porozumienia z komendami wojewódzkimi straży pożarnej i policji. Dotyczyły one szeroko rozumianej współpracy zarówno szkoleniowej jak i tej dotyczącej działania w sytuacjach kryzysowych. Na ich mocy terytorialsi w tym członkowie specjalnej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej K9 WOT, brali już udział między innymi a akcjach poszukiwawczych w Gliwicach i Rybniku. 
 
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 24 tysiąceżołnierzy. 
 
Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji reagowania kryzysowego, w tym przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych. 
 
Źródło: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej